https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоИзбрано от редактораКЕВР бетонира диктата на "Булгаргаз" с поредна скандална наредба

КЕВР бетонира диктата на “Булгаргаз” с поредна скандална наредба

Държавната комисия за енергийно регулиране за пореден път втрещи частните дружества от газовия сектор. След огромно забавяне КЕВР най-сетне прие промени в Наредба №2 за регулиране на цените на природния газ.

Обнародваните в брой 100 на “Държавен вестник” текстове обаче не са съобразени с нито едно от многото предложения и становища на двете газови асоциации. И отново обслужват единствено държавния монополист “Булгаргаз”.

В основата на всички проблеми е специалният статут на “Булгаргаз”, посочен от държавата за “обществен доставчик”, пише “Сега”.

Приемането на промени в Наредба №2 трябваше да даде глътка въздух на дружествата, които купуват природен газ от “Булгаргаз” по одобрявани от КЕВР цени, за да снабдяват абонатите си. Отношенията им с държавния търговец са скрепени с договори, които частните компании определят като заробващи.

Още преди две години частните компании призоваха енергийния регулатор да си свърши най-сетне работата и да приеме, при това в пакет, два важни и взаимно свързани регламента:

– общи условия на обществения доставчик – които да дисциплинират “Булгаргаз” и да пресекат безконтролно прехвърляне на всякакви направени от държавното предприятие разходи към крайните снабдители, и

– изменения на наредба №2, които да дисциплинират онези клиенти, които реално предизвикват допълнителни разходи (при отклонения в потреблението).

В току-що приетите от регулатора промени в наредбата са предвидени до 2% от цената на “Булгаргаз”, които да се добавят към цената за битовите абонати – идеята е с тези до 2% да се компенсират газовите дружества заради допълнителните разходи, които търпят вследствие от неравномерното потребление на битовия сектор.

Според Светослав Иванов, председател на Българска асоциация “Природен газ” (БАПГ), и след ремонта на Наредба 2 газоразпределителните дружества остават в менгеме – притиснати и от злоупотребяващия с господстващо положение “Булгаргаз”, и от безхаберието на енергийния регулатор.

“В нашия сегмент потреблението е най-неравномерно, което изисква от нас много гъвкавост. Крайните снабдители трябва да могат ефективно да управляват разходите за доставка на газа до входа на тяхната газоразпределителна мрежа. За съжаление КЕВР години наред отказва да изпълни своите задължения – да одобри съответните нормативни документи, които да дадат нужните инструменти на частните газови дружества. При този нормативен вакуум “Булгаргаз” използва своето господстващо положение и натрапва на крайните снабдители договори с неизгодни за тях клаузи. На практика държавният търговец – т.нар. обществен доставчик, прехвърля разходите, предизвикани от собственото му неумение или нежелание да оптимизира себестойността си, към крайните снабдители”, коментира пред “Сега” Светослав Иванов, който е изпълнителен директор на “Овергаз инк.”

Ето какво добавя към критиките Стефан Димитров, юрисконсулт на БАПГ и зам. изпълнителен директор на “Овергаз Мрежи”, по повод на одобрените от КЕВР промени в наредбата:

“Тези 2% може да са добро решение при нормална пазарна ситуация, когато всички по веригата действат пазарно и се стремят да оптимизират своята дейност. Само че у нас ситуацията не е нормална – държавното предприятие “Булгаргаз” отказва да поеме своята отговорност да управлява адекватно разходи си, вместо това товари газоснабдителните дружества с неустойки (при разминаване между заявените и използваните количества газ), които в някои периоди значително надхвърля въпросните 2 на сто.

Юристът откроява и друг проблем с промените в Наредба №2 – част от тях повтарят разпоредби, които по-рано са били отменени със съдебни решения. “КЕВР игнорира основни принципи на правовата държава, отказвайки да изпълни съдебните решения и да се съобрази с изискванията на Закона за енергетиката”, казва Димитров.

И другото браншово обединение – Българската газова асоциация, смята, че лансираните от КЕВР промени не са адекватни. Още през октомври на открито заседание на КЕВР обяви становището си: “Предлаганите промени в Наредба 2 са козметични и не отразяват коренно променената ситуация на пазара на природен газ с функциониращи газови борси и голям брой търговски участници.” Според БГА са необходими “основни промени в нормативната база, вкл. и дефиниране на ролята на обществения доставчик, който да осигурява единствено количества за регулирания пазар, промяна в методите на ценово регулиране, отчитане на пазарните рискове.

В КЕВР са наясно, че “нормативната уредба в газовия сектор е много остаряла и отразява пазарна ситуация с един доставчик на природен газ. Необходимо е тя да бъде основно променена, тъй като съществуват противоречиви текстове, които смесват регулиран със свободен пазар”, обяви по време на октомврийското обсъждане Благой Голубарев, член на енергийния регулатор.

„Най-важната функция на КЕВР е да обезпечи нормативната база. Отчитайки голямото закъснение за приемане на Правила за снабдяване с природен газ от обществен доставчик, регулаторът започва в спешен порядък активна работа по изготвяне на такива правила“, зарече се председателят на Комисията доц. Иван Иванов във връзка с апела на газоснабдителни дружества и асоциации за приемане на правила.

Абсурдното е, че приемането на правила, които да дадат ясна и справедлива рамка на отношенията между “Булгаргаз” и неговите контрагенти, е повеля на Закона за енергетиката от 2018 г. Тоест вече шест години държавният енергиен регулатор не изпълнява задължението си.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X