“След създалото се напрежение заради смъртта на новороденото бебе и обществения натиск, има опасност от напускане на фелдшери и лекари. Сред персонала се създаде стрес и вече 1 фелдшер в пенсионна възраст и трима негови колеги казаха, че искат да напуснат. Ще останем напълно без медицински персонал.” Това каза д-р Анил Бояпати, завеждащ филиал на ЦСМП в Сандански на извънредна сесия на Общинския съвет.
В залата присъстваха родителите на починалото бебе – Валя Гогова и Сунай Михайлов.
Миналия вторник 29-годишната родилка пристигнала в Спешния център с болки, но дежурният фелдшер й казал да пие спазмалгон и я върнал вкъщи, защото нямало признаци на започващо раждане. Няколко часа по-късно тя отново се върнала в Спешния център и веднага е качена на линейка, за да бъде откарана в родилното отделение в Петрич. По пътя се родило момиченцето, но е починало. Проверки и аутопсията ще установяват дали е било мъртвородено или е починало след това, както и дали има лекарска грешка. Два дни роднини на семейството протестираха с искане за наказания. Дежурният по това време фелдшер, който е пенсионер, е подал молба за напускане и е освободен от работа.
“В Спешен център-Сандански трябва да имаме седем лекари, толкова е щатът. В момента работят само двама, и отскоро един на половин щат. Имаме нужда от още петима лекари. Основно дежурят по двама фелдшери. Гледаме лекарите да дава дежурства през нощта, събота и неделя и празничните дни”, каза д-р Бояпати. В нощта на инцидента с починалото новородено Спешният център е бил изключително натоварен. Работили са двама фелдшери и един специализант, който се е обучавал от един месец.
“Днес започна проверка на РЗИ. Предстои да започне проверка на случая от Медицински одит. Всички камери в района на спешния център са свалени от органите на реда, които преглеждат записите, за да се установи какво точно се е случило в нощта на смъртта на новороденото бебе”, каза още доктор Анил Бояпати.
Той е категоричен, че фелдшерът, който е придружавал родилката, не е бил пиян. “Говоря само с доказателства. Ние имаме дрегери и никой от екипа, който е придружавал жената, не е бил пиян”, посочи още лекарят.
Като най-сериозен проблем в работата на Югозападната болница бе отчетено, че няма достатъчно лекари. По тази причина от 7,30 до 19,30 ч. работят всички отделения в двата филиала – в Сандански и Петрич. След това по 15-дневен график работят отделения само в единия от филиалите.
“Аз съм сама неонатолог, пенсионер. Ако трябва да давам дежурства денонощно по 30 дни в месеца, ще напусна. Всички колеги работим с последни усилия. Когато си тръгнем и ние, няма да има и това покритие. нека не виним лекарите. Нека изчакаме проверките, за да стане ясно какво точно се е случило”, каза д-р Малчева пред съветниците.
Директорът на Югозападната болница д-р Илия Тонев каза, че на 15-дневен режим на работа през нощта са само 7 отделения, останалите 20 работят денонощно. Призна, че има огромен проблем с липсата на реаниматори анестезиолози и педиатри.
Кметът Атанас Стоянов обясни, че точно заради липса на лекари преди 8 г. се е взело решение да се обединят двете болници в Сандански и Петрич. “Причината е да не се затворят нацяло отделения. Лекарите в Югозападна болница не са убийци. Те ежедневно спасяват човешки животи. Днес, видяхте, че докторът закъсня за сесията, защото спаси 42-годишен мъж с инфаркт. Нямаме банка кадри с лекари. Имаме договори със стипендианти медици, но ако не се намери решение, проблемът ще се задълбочи”, каза кметът.
Близките на семейството на починалото бебе настояха за оставката на директора на болницата. В залата прехвърчаха искри и викове, наложи се част от присъстващите на излязат навън, за да не се покачва напрежението.