Два случая на комплексни коронарни интервенции представиха на живо проф. д-р Добрин Василев и д-р Октай Максудов от СБАЛК „МЕДИКА КОР“ пред участниците в Конференцията по кардиология в Зайчар, Сърбия, която се състоя на 29 и 30 ноември 2024 година. Демонстрираната от специалистите на МЕДИКА ендоваскуларна техника се прави на много малко места в България, а и на Балканите се прилага едва в 3-4 клиники.
Чрез двупосочна аудио-видео връзка от Сърдечно-съдовия център на МЕДИКА известният кардиолог проф. Василев демонстрира в реално време хибридна реваскуларизация на двама пациенти, след като месец по-рано те са преминали ендоваскуларно лечение на инсулт чрез тромбектомия. В същото време д-р Октай Максудов ръководи дискусията на място в конферентната зала в Сърбия.
Медицинският директор на кардиологична болница МЕДИКА КОР проф. д-р Добрин Василев коментира, че извършените интервенции подобряват качеството на живот на пациентите, като в краткосрочен и средносрочен аспект минимализират риска от смърт и инфаркт. Според него такива комбинирани случаи – инсулт с тежко засягане на съдовете на сърцето не са рядкост, а пациенти с тежко засягане само на съдовете на сърцето са почти ежедневие.
Единият от представените в рамките на форума случай е на 61-годишен мъж с атеросклеротични стеснения на артериите на сърцето. По време на излъчването са стентирани стволът на лявата коронарна артерия, циркумфлексната и дясната коронарна артерии. „При интервенцията се наложи механична подкрепа на сърцето на болния чрез балонен контрапулсатор, тъй като той е с намалена сърдечна функция, което представлява сериозен риск“ – коментира проф. Василев.
Вторият случай е на жена, също след прекаран инсулт, лекуван чрез тромбектомия. Тя е с тежки калцификации на коронарните артерии. Приложена е същата процедура на стентиране, както при мъжа.
Според проф. д-р Добрин Василев резултатите и при двамата пациенти са много добри. Те вече са изписани. След двумесечно изчакване да се възстановят напълно от прекарания инсулт, им предстоят нови процедури, които да им осигурят в дългосрочен план по-голяма преживяемост. „Мъжът се нуждае от кардиохирургична операция – байпас на най-голямата артерия на сърцето, като се вземе част от вътрешната му гръдна артерия, която единствена не развива атеросклероза. За него това е най-доброто решение“, обясни проф. Василев.
Според медицинския директор на кардиологичната болница комбинираните случаи – инсулт с тежко засягане на съдовете на сърцето напоследък зачестяват. Сърдечно-съдовият център на МЕДИКА обаче разполага с висококвафицирани милутидисциплинарни екипи и високотехнологична апаратура, които позволяват прилагане на комбинирани лечебни процедури. По повод представената методика пред кардиологичния форум в Сърбия проф. Василев поясни, че през януари 2025 г. МЕДИКА ще стане експертен център за обучение за работа с апаратурата за инвазивна функционална и образна диагностика. Той ще бъде първият такъв център в Централна и Източна Европа.