Хората могат да видят истинското лице на Дядо Коледа за първи път от почти 1700 години благодарение на работата на учените.
Свети Николай Мирликийски е раннохристиянски светец, чиято репутация на дарител е вдъхновила нидерландската фолклорна фигура на Синтерклаас, който по-късно става Дядо Коледа. След това тази митична фигура ще се слее с английския Санта Клаус – често свързван с пируване и игри, а не с подаръци – за да създаде героя, който децата обожават днес, пише Mirror.
И все пак нито едно изображение на лицето зад мита не е оцеляло, като повечето представяния на „Стария свети Ник“ датират от векове от смъртта му през 343 г. сл.Хр. Сега неговото лице може да се види за първи път от дните на късната Римска империя, след като съдебни експерти възстановиха чертите му по неговия череп.
🚨 SANTA CLAUS UNMASKED
For the first time in nearly 1,700 years, scientists have revealed the reconstructed face of Saint Nicholas of Myra, the inspiration behind Santa Claus.
Using his skull, experts created a “strong and gentle” visage, complete with a “broad face” and a… pic.twitter.com/d3lALEp0Gl
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) December 4, 2024
Сисеро Мораес, водещ автор на новото изследване, казва, че това е „силно и нежно лице“. Той добавя, че също е „любопитно съвместимо“ с „широкото лице“, описано в стихотворението от 1823 г. „Посещението на свети Николай“*, широко известно като „Това беше нощта преди Коледа“.
„Черепът има много здрав вид, предполагайки силно лице, тъй като размерите му по хоризонталната ос са по-големи от средните. Това доведе до „широко лице“, любопитно съвместимо със стихотворението от 1823 г. Тази характеристика, съчетана с гъста брада, много напомня на фигурата, която имаме предвид, когато мислим за Дядо Коледа“, казва Мораес.
#Scientists reveal TRUE face of #SantaClaus for the first time in almost 1,700 yrs, after scientists reconstructed his likeness from his skull. Saint Nicholas of Myra was an early Christian saint whose reputation for gift-giving inspired the #Dutch folk figure of #Sinterklaas pic.twitter.com/aIroEenWJr
— Hans Solo (@thandojo) December 4, 2024
Хос Луис Лира, съавтор на Мораес и експерт по жития на светци, описва значението на истинския Николай Мирликийски. „Той е бил епископ, живял в ранните векове на християнството, и е имал смелостта да защитава и да живее според ученията на Исус Христос, дори с риск за живота си“, казва той.
„Той предизвикал властите, включително римския император, за този избор. Той помагал на нуждаещите се толкова често и ефективно, че когато хората търсели символ на доброта за Коледа, вдъхновението идвало от него. Споменът за него е универсален не само сред християните, а между всички народи.”
През целия си живот св. Никола помага на страдащите, защитава невинните и укрепва слабите със словото на истината и вярата. След смъртта си е почитан като светец и покровител на бедните, децата, моряците, рибарите, пътешествениците, търговците, банкерите, затворниците, покаялите се крадци, пивоварите, бъчварите, фармацевтите (в по-стари времена – билкарите, знахарите и изцелителите), несправедливо обвинените (особено ако са застрашени от тежко наказание) и на стрелците с лък. Свети Никола е единственият светец, комуто се приписва, че притежава силата да възкресява (посредством молитвата си).
Мораес обяснява как известният светец се е превърнал в народна легенда днес. „Протестантската реформация, ръководена от Мартин Лутер, е движение, допринесло за изчезването на предаността към свети Никола в много страни. Забележително изключение имало в Нидерландия, където легендата за Синтерклаас е останала силна, дори е повлияла на колониите на тази нация. Една от тези колонии е бил град Ню Амстердам, днес Ню Йорк, където легендата е англизирана в името Санта Клаус“, казва той.