Сушата през последните години нанесе загуби за милиони на земеделските производители у нас, а стотици населени места са на воден режим. Тази криза налага и търсенето на алтернативни начини за справяне с безводието. Един от тях е изкуственото предизвикване на дъжд и сняг по специален авиационен способ с обработването на облачни площи със специален химичен агент. Авиационните опити се извършват на летище Щръклево край Русе.
Методът е нов за страната ни, въпреки че от две десетилетия се прилага в над 20 държави. Идеята е в момента на откриването на облачни площи, с помощта на радар, специален самолет да прелети над тях или да ги пробие, като разпръсне сребърен йодит или други соли, които да предизвикат в рамките на 30 минути дъжд или сняг. Досега са направени пет успешни експериментални полета.
„В момента проучваме възможностите да реализираме една такава дългосрочна експериментална програма на територията на България, като целта е в момента да направим оценка на подобряването на падналите валежи на земята по- специално от сняг, с които ще се подобри запълването на язовирите и презапасяването на почвите с влага за предстоящия топъл сезон вече- лятото“, каза Стефан Бабов- отговорник по контрол третиране на атмосферата.
Идеята е авиационното третиране да бъде включено в Националната стратегия за управление на водите в България, която не е актуализирана от 2012 година.
„Би следвало…едно човешко право на достъп до питейна вода, комунални услуги, да бъде гарантирано и защитено от държавата“, каза Стефан Бабов.
Самите препарати, които се използват са напълно безвредни.
„Те са натурални, срещат се в природата и в самата атмосфера. Това, което правим ние е просто да добавим малко повече от тях…и тези реагенти вече да действат с водните молекули и така да предизвикат валежи“, обясни Мартин Станчев- авиотехник.
Експериментите с новата за България технология продължават, като надеждите са, тя да бъде въведена в земеделието възможно в най-скоро време, с помощта на държавата.