Водените от ислямисти сирийски бунтовници обявиха, че са превзели столицата Дамаск, изпращайки президента Башар ал-Асад в бягство, с което се слага край на пет десетилетия управление на партията Баас в Сирия. Жителите на сирийската столица аплодират бунтовниците по улиците на Дамаск, докато въоръжените фракции възвестяват напускането на „тирана“ Асад и обявиха „Дамаск за свободен“.
Бягството на президента идва по-малко от две седмици, откакто ислямистката група Хаят Тахрир ал Шам (HTS) стартира офанзивата си. „След 50 години потисничество под управлението на Баас и 13 години на престъпления, тирания и принудително изселване… днес ние обявяваме края на този тъмен период и началото на нова ера за Сирия“, написаха бунтовническите фракции в Телеграм. Премиерът Мохамед ал Джалали каза, че е готов да сътрудничи с “всяко ръководство, избрано от сирийския народ”.
Ръководителят на Сирийската обсерватория за правата на човека Рами Абдел Рахман заяви пред АФП, че „Асад е напуснал Сирия през международното летище в Дамаск, преди армейските сили за сигурност да се оттеглят“ от съоръжението. Терористичната групировка “Хизбула”, ключов съюзник на Асад, също е напуснала позициите си около Дамаск. HTS обяви, че нейните бойци са нахлули в затвор в покрайнините на столицата, обявявайки “края на ерата на тиранията в затвора Седная”, който се превърна в нарицателно за най-мрачните злоупотреби на сирийския режим. Бързото развитие на събитията в Дамаск идва само часове след като HTS съобщи, че е превзела стратегическия град Хомс, по пътя към столицата. Министерството на отбраната по-рано отрече, че бунтовниците са влезли в Хомс, описвайки ситуацията там като “безопасна и стабилна”.
„Тази страна може да бъде нормална държава, която изгражда добри отношения със своите съседи и света… но този въпрос зависи от всяко ръководство, избрано от сирийския народ“, каза Ал Джалали в реч, излъчена в профила му във Фейсбук. Хизбула през последните часове е инструктирала своите бойци да се изтеглят от района на Хомс, като някои са се насочили към Латакия (в Сирия), а други към района на Хермел в Ливан, предаде АФП. Информацията, предоставена от правителството и бунтовниците, не може да бъде потвърдена изцяло, тъй като журналистите на място не могат да достигнат до районите, които бунтовниците обявиха, че са превзели. Жители на столицата описаха състояние на паника.
Задръствания блокираха центъра на града, хората търсят провизии и се редят на опашка, за да теглят пари от банкомати. В предградие на Дамаск протестиращи събориха статуя на бащата на Асад, покойния лидер Хафез ал-Асад. Кадри от Хама, четвъртият по големина град в Сирия, показват изоставени танкове и други бронирани превозни средства, които са принадлежали на правителствените сили. HTS се корени в Ал Кайда. Забранена като терористична организация от западните правителства, тя се опита да смекчи имиджа си през последните години и каза на малцинствените групи да не се тревожат. От началото на офанзивата най-малко 826 души, предимно бойци, но също така и 111 цивилни, са били убити. ООН съобщи, че са разселени 370 000 души.
Специалният пратеник на ООН за Сирия Геир Педерсен по-рано призова за “спешни политически разговори” за прилагане на резолюция на Съвета за сигурност от 2015 г., която определя пътна карта за споразумение чрез преговори. Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп публикува в своята платформа Truth Social, че Съединените щати “не трябва да се намесват”, след като държавният секретар на САЩ в оставка Антъни Блинкен призова за “политическо решение на конфликта” в разговор с турския външен министър Хакан Фидан. Руският външен министър Сергей Лавров заяви, че е “недопустимо” да се позволи на “терористична група да поеме контрол” над сирийска територия. Москва и Техеран подкрепиха правителството и армията на Асад по време на войната. Турският президент Реджеп Тайип Ердоган, чието правителство подкрепя някои въоръжени групи в Северна Сирия, каза, че Сирия “е уморена от война, кръв и сълзи”, предава БГНЕС.