https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоПолитикаДепутатите създадоха две временни комисии – за безводието и огнищата на чума...

Депутатите създадоха две временни комисии – за безводието и огнищата на чума и шарка по животните

Парламентът създаде две временни комисии за установяване на всички факти и обстоятелства. Първата е относно констатираните огнища на чума и на шарка по дребни преживни животни на територията на страната. В подкрепа на решението гласуваха 216 депутати, един се въздържа.

Комисията ще се състои от 16 народни представители – по двама от всяка парламентарна група. Предстои депутатите да гласуват поименния състав на комисията и да изберат председател и заместник-председател.

Целта е да се установи има ли наличие на бездействие, нарушение на законови норми и правила от компетентните държавни органи, физически и юридически лица, неправителствени организации, се посочва в решението на парламента. Срокът за работа на комисията е един месец, след което тя следва да излезе с доклад.

Предложението за формиране на комисията е внесено от депутати от парламентарната група на партия МЕЧ.

Втората комисия, която създадоха депутатите, е свързана с проблемите с безводието в страната. Тя ще се състои от 24 народни представители на паритетен принцип по трима от всяка парламентарна група. Предложението беше внесено от Богдан Богданов, Татяна Султанова и народни представители от „Продължаваме Промяната – Демократична България“.

В изложението си относно необходимостта от създаването на комисията Богданов посочи, че по данни от месец ноември тази година над 250 хиляди български граждани в 72 общини са на воден режим. Той допълни, че Комисията следва да разгледа какви са проблемите към днешна дата, включително за населените места, където загубите продължават да са над 70% – Плевен, Ловеч, Шумен, Севлиево. Решението предвижда временната комисия да работи в срок от 3 месеца.

Предвижда се тя да проучи и данни, свързани с бездействието на компетентни органи и да изготви доклад с препоръки за конкретни мерки на ниво законодателна, изпълнителна и местна власт.

За председател на комисията беше избран Манол Генов от „БСП-Обединена левица“, с гласовете на ГЕРБ-СДС, „ДПС-Ново начало“, „БСП-Обединена левица“ и тези на „Демокрация, права и свободи“.

Съставът на комисията беше гласуван единодушно с 215 гласа „за“. За членове на комисията бяха избрани: Николай Нанков, Александър Ненков и Младен Шишков (ГЕРБ-СДС), Богдан Богданов, Татяна Султанова и Сливен Трифонов (ПП-ДБ), Ангел Славчев, Димчо Димчев („Възраждане“), Искра Михайлова, Айтен Сабри, Станислав Анастасов (ДПС-Ново начало), Стефан Бурджев и Владимир Георгиев („БСП-Обединена левица“), Рамадан Аталай, Танер Али и Павлин Кръстев („Демокрация, права и свободи“), Александър Рашев, Драгомир Петров, Александър Вълчев („Има такъв народ“), Виолета Комитова, Венцислав Петков, Красимир Манов („Морал, единство, чест“).

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X