„Не сме напът да се разцепим. И причината е много проста. Идеята за декларацията за така наречения „санитарен кордон” първо беше на „Демократична България”. Тя беше насочена в посока разговорите за председател на НС. Това декларирахме в началото. Сега казваме нещо друго – ако бъдем поканени на разговори, сме готови да вкараме мерките от декларацията да ги вкараме в потенциално коалиционно споразумение. Нищо друго. Никакво отстъпление няма от тази декларация. Ние сме нейни автори и няма как да отстъпим от нещо, което сме създали”. Това заяви в студиото на „Здравей, България” депутатът от “Продължаваме промяната – Демократична България” Ивайло Мирчев. Той коментира въпроса напът ли е да се разцепи коалицията заради настояването да се подпише декларацията за „санитарния кордон”.
Той обясни, че първоначалната цел „на тази декларация е била, за да започнат въобще разговори по избор на председател на парламента – ГЕРБ първо да се съгласят с мерките в нея”.
„И двете формации в коалицията ни имат желание за участие в управлението. Преди изборите казахме много ясно, че ще търсим фигура за премиер, която е взаимно приемлива за всяка от партиите в НС. Извън, разбира се, „Възраждане” и „ДПС-Ново начало”. Това беше нашата заявка и беше ясно, че ще се върви към коалиционен тип управление. Нищо не променяме в момента. Това не е скрито желание да управляваме с ГЕРБ или скрито желание за постове”, подчерта той. И припомни, че при управлението на „сглобката” ДБ не е взела пост, защото „са ни важни политиките, а не министерските кресла”.
Мирчев отказа да коментира имена за потенциален премиер с мотива, че все още от коалицията не са получили покана за преговори. “Но не е вариант министър-председателят да е и излъчен и обвързан с дадена партия”, отговори той на въпроса какво значи “взаимно приемлив кандидат”.
Той подчерта, че каква евентуална формула за управление ще предложат ПП-ДБ ще стане ясно по време на разговорите с ГЕРБ. „Но сме песимисти, че до това може да стане до неделя. По-скоро ще ни трябват няколко седмици, ако искаме да направим истински преговори, а не да се намери поредният повод, за да се отиде на избори“.