https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоДрагомир Драганов и посланикът ни в Румъния обсъдиха реорганизацията на движение на...

Драгомир Драганов и посланикът ни в Румъния обсъдиха реорганизацията на движение на ГКПП „Дунав мост“

Реорганизацията на движение в района на ГКПП „Дунав мост“ при Русе – Гюргево след влизането на България и Румъния в Шенген и по суша от 1 януари 2025 година обсъдиха областният управител Драгомир Драганов и посланикът ни в Букурещ Н. Пр. Радко Влайков. И двамата бяха категорични, че пълноправното ни членство в Шенгенското пространство носи изключително много ползи както за гражданите, така и за бизнеса.

По изчисления на икономисти финансовият ефект за страната ни ще възлиза на над 1,6 милиарда лева годишно. Наред с това стотици хиляди часове спестено време и сериозно намаление на количеството въглеродни емисии годишно се очаква да бъдат също част от ефектите на по-малкия престой по границите.

По думите на Драганов влизането ни в Шенген ще доведе преди всичко до повишаване на конкурентоспособността на българските компании на европейския пазар, а също и привличане на повече чуждестранни инвестиции.

„Влизането на България в Шенген е много важно в политически и икономически аспект за страната ни. То ще укрепи връзките на България с Европа и ще отвори нови перспективи за развитие“, каза още областният управител.

На практика отиването до северната ни съседка след 1 януари за леките коли ще преминава по следния начин: спиране на гишето за плащане на такса мост или проверка дали е платена онлайн, преминаване по моста, пристигане на контролния пункт в Гюргево, където не вече няма да се спира за проверка на документи, а ще се продължава директно. Ако граничните полицаи преценят, че има нужда от проверка, ще я извършат, но в общия случай такава няма да се прави.

На връщане от Румъния към България процедурата е същата. Колкото до тежкотоварния трафик, окончателното отпадане на граничния контрол за него се очаква да се случи до края на юни 2025 години.

След този период проверката на камионите също остава по метода за анализ на риска. До юни държавните институции, работещи на ГКПП-то поетапно ще предприемат мерки за облекчаване на процедурите.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X