https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоИзложба в Русе разказва за прилепите

Изложба в Русе разказва за прилепите

Изложбата “Международна нощ на прилепите в музея – от митовете и легендите до науката и личното преживяване” ще бъде открита на 16 декември (понеделник) в Екомузея в Русе. Това съобщи авторът на експозицията Красимир Киров, който е уредник в отдел “Природа” в културната институция в крайдунавския град.

Той обясни, че Русенският музей е една от първите институции в страната, отбелязващи Международната нощ на прилепите, която се провежда в края на август.

“Още на 3 октомври 2003 г. музеят е част от VII Международна нощ на прилепите, заедно с Група за изследване и защита на прилепите към Националния природонаучен музей при БАН и с експертната помощ на д-р Теодора Иванова”, каза Киров.

Експозицията представя инициативите на музея, посветени на прилепите през тези 20 години. Те имат за цел да разкажат по увлекателен и достъпен за посетителите начин малко познати факти за летящите бозайници – какво представляват, как се хранят, по какъв начин се ориентират в тъмното.

Изложбата визуализира и забавни моменти от проведените през различните издания работилници, тематични ателиета, пърформанси, и театрални постановки.

Киров посочи и някои митове за прилепите. “В народната митология се вярва, че ако използваш крило на прилеп, стриеш го на прах и прибавиш към храната си, то действа като афродизиак. Или ако сложиш в дрехата на някой, в който си влюбен, крило на прилеп, той ще се привърже към теб, както прилепът се закрепва към стената”, разказа с усмивка уредникът в музея. Красимир Киров отбеляза, че това са небивалици, които не са верни.

Той обясни, че прилепите са полезни за природата, а и за хората. “В България се срещат 33 от възможните 35 вида прилепи в Европа. Летящите бозайници са изключително полезни, защото се хранят с насекоми, които нанасят вреди в селското стопанство. Прилепите в градовете помагат и в борбата с комарите. Един прилеп може да изяде до 1000 комара на вечер”, каза Киров.

Той обясни, че естественото местообитание на прилепите са пещерите. Например в “Орлова чука” в Русенско се срещат десет вида, сред които са голям и малък подковонос, южен подковонос, подковонос на Мехели, голям нощник и остроух нощник.

“Много от тях са познати на публиката на Русенския музей от многобройните игри и ателиета в различните издания на Международната нощ на прилепите”, каза още Киров.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X