https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоИзбрано от редактораДепутатите решиха да създадат 25 постоянни комисии в парламента

Депутатите решиха да създадат 25 постоянни комисии в парламента

Народните представители от Временната комисия за изработване на нов правилник за организацията и дейността на парламента решиха единодушно да създадат 25 постоянни комисии към 51-ото Народно събрание.

Окончателното решение ще бъде взето от пленарна зала, а след това предстои парламентарните групи да се разберат кой ще ги оглави, а след това съставът и ръководството им да бъдат гласувани в зала.

Разбира се, най-важните комисии са тази по бюджет и финанси и тази по конституционни и правни въпроси.

Имаше предложение на ИТН външна комисия и тази по европейски въпроси да бъдат обединени, но то не беше прието и двете комисии ще функционират отделно. ОЩЕ: Депутатите започват работа по изготвяне на правилника на НС

И в това Народно събрание ще има Комисия по демографската политика, децата и семейството.

Депутатите приеха всеки народен представител да може да бъде избран най-много в две постоянни комисии и да може да бъде избран в ръководството само на една постоянна комисия.

Дискусия предизвика предложението на “Демократична България” за дистанционно включване на изслушвани лица в комисиите, когато има невъзможност въпросното лице да се яви.

На предложението се противопоставиха от “ДПС – Ново начало” в лицето на Хамид Хамид. От “Възраждане” пък коментираха, че и без да има такъв текст, досега това се е случвало.

В крайна сметка това предложение не бе подкрепено от депутатите, но окончателното решение е на пленарна зала.

Припомняме, че в предходни парламенти беше изслушан дистанционно укриващият се в Сърбия Цветан Василев и журналиста Христо Грозев, за чийто живот има заплахи за живота.

След като предходния 50-и парламент наблюдавахме разцепление и разпадане на парламентарни групи, в 51-ия парламент депутатите са категорично против партийното номадство.

В случай, че народен представител напусне групата си, той не може да се включва в друга, нито да сформира нова с други независими депутати.

Минималният брой народни представители за образуване на парламентарна група е 10, а когато броят им спадне под определения минимум, групата преустановява своето съществуване.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X