Предоставянето на хуманитарна помощ и осигуряването на социална подкрепа остават водещ приоритет пред Общинската организация на Българския червен кръст /БЧК/ в Русе, стана ясно от проведеното днес отчетно-изборно събрание, на което присъства и областният управител Драгомир Драганов. Той благодари на председателя на Общинската организация Алисе Муртезова за неуморната от нейна страна подкрепа към уязвимите общности, както и за реализирането на редица значими инициативи в полза на региона.
„Вашите усилия да предоставяте помощ и подкрепа в трудни моменти вдъхват надежда и кураж на хиляди хора. Вие не просто отговаряте на нуждите на обществото – Вие изграждате мостове на съпричастност и солидарност, които ни обединяват и правят по-добри“, заяви Драганов в обръщението си към доброволците. „Вдъхновението, с което служите на общността, е пример за всички нас“, допълни още областният управител.
На събитието присъстваха редица общественици, както и заместник-кметът по социални дейности, здравеопазване и транспорт на Община Русе Димитър Недев.
Припомняме, че Общинската организация на БЧК разполага с 12 дружества в малките населени места и 22 в самия град Русе. В тях членуват над 3500 души, а броят на доброволците е повече от 620. Сред ключовите дейности е подготовката на хранителни пакети за семейства и деца в риск по Коледа, Нова година и Великденските празници. Ежегодно се провеждат и фондонабирателни акции във верига магазини „Кауфланд” с доброволците на Българския младежки червен кръст. Активно се работи и за осигуряването на топъл обяд за деца в тежко социално положение.
Само през настоящата година от БЧК са раздали 4231 хранителни и близо 3800 хигиенни пакета във всички населени места от община Русе. Това се е случило благодарение на Програмата за храни и основно материално подпомагане, в която участва и Агенцията за социално подпомагане, с финансиране по Европейски социален фонд. От БЧК посочиха, че оказват и постоянна подкрепа на нуждаещите се в Центъра за подкрепа на бежански общности в крайдунавския град, който е създаден през 2022 година с подкрепата на Върховния комисариат на бежанците към ООН и Уницеф.
Няма как да не бъде отбелязано, че по инициатива на доброволците от “златната” възраст, всяка година се организира Коледен благотворителен базар за деца в нужда. На него се продават коледни сувенири, изработени от доброволците в дружествата на БЧК в гр. Русе, с. Красен, с. Табачка, с. Тетово и гр. Ветово. За последните четири години в рамките на инициативата са събрани над 16 000 лева.
От местния червенокръстка организация са провели и редица курсове за оказване на първа помощ при пътнотранспортни произшествия. За тази година техният брой е 178, като през обученията са преминали близо 1700 души, от които 61 ученици. Същевременно са обучени и 354 души за оказване на първа помощ на работното място, като фокусът на курсовете е бил най-вече към предприятията в региона. Друга сфера на дейност на БЧК е и провеждането на кампании за кръводаряване. През 2024 год. са проведени три кръводарителни кампании, с участие на доброволци на Български младежки Червен кръст – Русе, съвместно с Университетската многопрофилна болница за активно лечение “Медика”.
Последната кампания за мандата, реализирана в партньорство с УМБАЛ “Медика” бе проведена преди две седмици по повод инициативата #Щедрият вторник, като бяха привлечени девет кръводарителя. От БЧК в Русе активно работят и по превенцията на водния травматизъм. За последните четири години обучения са преминали над 2500 деца, като само за 2024 г. техният брой е около 1600. Обучените водни спасители са 33-ма. Проведени са и редица тренировки на доброволния екип за реакция при бедствия, аварии и кризи, който е част от структурата на Областната организация, но активно се включва в общински и регионални учения, свързани с реакция при различни извънредни ситуации.
Колкото до младежката дейност, то в града има 8 клубни структури, в които участват 199 доброволци. Младежите от БЧК-Русе имат възможност да участват в редица информационни кампании, включително и с Пътна полиция. Особено внимание се обръща на борбата със зависимостите, като младежите от БЧК са се включвали активно и във всички събития от инициативата „Заедно да спасим децата и Русе от дрогата“, която вече се казва „НЕзависими от зависимостите“ с идеен инициатор Румен Николаев. Също така Областната организация на БЧК в Русе стопанисва две социални услуги – Центъра за настаняване от семеен тип за деца без увреждания и Център за работа с деца на улицата. Общият брой на проведените съвместни дейности е над 35.