ЕС наложи вече първия кръг от санкции, а именно забрана за движение на животни от област Пазарджик. След завършването на проверката от страна на спешния екип за действия на ЕК, който от вчера е в България, предстои да видим какви допълнителни мерки ще вземат за държавата ни, обясни земеделският министър Георги Тахов в парламента, който заедно с изпълнителния директор на БАБХ Светлозар Патарински дават разяснения относно възникналите проблеми около здравния статус на овцете в Пазарджишка област. Изслушването им е поискано от “Има такъв народ”.
По думите на Тахов стадото остава под карантина и няма да се предприемат никакви действия от гледна точка на евтаназия. “Няма да усилваме мерките от предприетите до момента”, допълни той.
“Констатирането на чума по дребните преживни животни във Велинград, е доказана с двукратни проби в националната референтна лаборатория. Препотвърдено е със секвениране на вируса в европейската референтна лаборатория. Зад всяка моя дума казана тук, стоят документи, а данните по тях са потвърдени”, обясни той в началото на изслушването.
Той обясни и, че България като страна членка е длъжна да спазва общоприетото европейско законодателство и в частност основополагащия се Регламент 429 за здраве на животните от 2016 г., както и Закона за ветеринарномедицинската дейност.
“Според регламента, чумата е особено опасно заболяване, не е характерно за ЕС и след себе си води до големи икономически загуби както за животновъдите, така и за търговията с животни и продукти от тях и то за цялата ни страна. Именно заради това, според правилата, при най-малкото съмнение за чума, ключовото изискване е да бъдат взети незабавни мерки за незабавното й ликвидиране”, обясни министър Тахов.
По думите му при съмнения за такова заболяване, то следва да се потвърди или да се отхвърли. “Докато се изчакват лабораторните резултати, първата стъпка е да се поставят под възбрана, а това е направено към днешна дата във Велинград. След това се извършват клинични прегледи и се взимат съответни проби за лабораторни изследвания. На база на тези резултати се обявява и заболяването. Огнището във Велинград е обявено със заповед на изпълнителния директор на БАБХ, в която са описани и по-нататъшните стъпки”, разказа той.
“По отношение на мерките, още от самото началото юли месец, когато бяха констатирани първите огнища в Румъния и Гърция, агенцията поиска среща с ЕК. На срещата се обсъдиха мерките, които ЕК ще предприеме към Румъния и Гърция. На 25 юли издадохме писмо до всички областни дирекции да са в готовност за епидемична обстановка. Пуснахме и до овцевъдните и козевъдните организации. На 30 юли проведохме среща и имахме пълната подкрепа за мерките, които предприемаме. На 31 юли е издадена заповед, в която е разпоредена забрана за провеждане на пазари. На 5 август проведохме среща заедно с МВР и земеделското министерство по отношение на преминаването на животни през границата”, обясни изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните. По думите му няма данни вирусът да заразява диви животни и затова при тях не е изследвана болестта. Чумата се пренасяла при близък допир, тоест от муцуна в муцуна.
Заради силната остра реакция от страна на животновъдите, компетентните експерти не са могли да почистят и дезинфекцират, както и да се изолира животновъдния обект, обясни Тахов. “Разбирам болката им, именно заради това разпоредих вземането на втори проби, които се взеха пред браншовите организации и стопаните, защото осъзнавам, че залогът е много по-голям от мен и от вас. Залогът е бъдещето на животновъдството, което изисква разум, уважение, здрава работа и никакви политически полемики”, категоричен бе агроминистърът.