https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоИзбрано от редактораПървата коледна картичка у нас е направена в Русе

Първата коледна картичка у нас е направена в Русе

“Весела Коледа и Щастлива Нова Година”. Това е посланието на първата в света коледна картичка. Тя е изработена през 1843 г. по идея на директора на лондонския музей “Виктория и Албърт” Хенри Коул, който в качеството си на неин съавтор прави истинска революция, докарвайки солидни печалби.

А ето и историята на картичката. Държавният служител бил твърде зает с организацията на предстоящо изложение и нямал достатъчно време да напише своите пожелания до роднини, колеги и приятели, както правел преди. Така му хрумнала идеята да изработи рисунка с пожелание, което да се изпрати на всички свои близки. И, речено – сторено. Със съдействието на британския художник Джон Хорсли той сътворява първообраза на коледната картичка. Тя представлява триптих – в центъра около богата трапеза е изобразено семейство Коул, а на страничните сцени са изрисувани библейски сцени – обличане на бедните и хранене на гладните.

Джон Коул поръчал 40 картички за приятелите си, от които днес 12 са в частни колекции и имат изключително висока стойност. Година по-късно – през 1844-та се произвеждат общо 1000 картички със “сцената” на семейство Коул. Всяка от тях е струвала 1 шилинг, което било равно на средната седмична надница.

Отличителното при британските поздравителни картички е, че те рядко показват зимни или религиозни пейзажи. По тях с фино перо са изографисани цветя и феи, които напомнят на човека за настъпването на предстоящата пролет.

Хумористичните и сантиментални изображения на деца и животни също са доста популярни, както и все по-сложните форми, декорации и материали. Масовото производство на коледни картички от различни компании започва след 1860 г. като през 50-те години на 20-ти век те стават световен хит. Такъв пример е широко признатата марка Hallmark Cards, създадена през 1913 г. от

Джойс Хол и брат му Роли. Двамата печелят от производството си по време на Първата световна война, когато хората масово търсили и купували картички, за да поздравят роднините си на фронта. Световните войни дават повод за изработване на картички с патриотична тематика. Носталгичните, сантиментални и религиозни изображения продължават да се радват на популярност като и през 21 век репродукциите на викториански и едуардски карти стават хит.

Първите коледни картички от Великобритания пристигат в Америка през 1850 г. Тук обаче те били много скъпи и в началото се считали привилегия на по-богатите. През 1875 г. печатарят Луис Пранг, който бил полски емигрант, започва масово производство на картички, използвайки технологията на пълноцветния печат. Той продавал по около 5 милиона екземляра всяка година. През 1915 г. пък Джон Хол и братята му създават картички “Холмарк” (Hallmark), които са много известни по цял свят и днес.

Първата коледна картичка в Русия била сътворена през 1898 г. от известните художници Александър Бенуа и Иван Библин като парите от продажбата на тиража й отивали за благотворителни цели. Следва внос на напечатани коледни картички от Европа без надписи. Изписването било дело на калиграфи, което правело изкуството на създаване и изпращане на коледни картички твърде скъпо за всеки джоб.

В България първата коледна картичка е изпратена по пощата през 1885 г. Традицията датира от времето на княз Фердинанд, първият притежател на подобна честитка. И до днес семейството на Симеон Сакскобурготски притежава една от най-богатите и ценни колекции в света от поздравителни коледни и новогодишни картички.

Първите картички за нашия пазар били печатани в Германия, след което у нас се добавял текст на български език. Най-масово картичките се разпространявали в крайдунавските градове Русе, Лом, Видин, тъй като модата идвала от Виена.

В началото на 20-ти век русенската печатница “Модерно изкуство” произвела първите картички в България. Днес в Историческия музей в Горна Оряховица може да се види уникална експозиция от пощенски картички, повечето от които са коледни. Общият им брой надхвърля 10 000, като много от експонатите са с голяма антикварна стойност.

Предпочитаните от цял свят поздравителни картички по всички поводи обаче, остават дигиталните.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X