https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоСъдът регистрира втора православна църква

Съдът регистрира втора православна църква

На 16 декември тази година с решение Върховният касационен съд на Република България Българската Православна Старостилна Църква е вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския градски съд. Това означава, че Църквата е регистрирана като религиозна институция според Закона за вероизповеданията.

Предстоятел на законната вече Българската Православна Старостилна Църква е Триадицки епископ Фотий.

Новата Църква има 15 храма в страната, а катедралният й „Успение на Пресвета Богородица” е в столичния кв. „Бъкстон”. Техен е и девическият манастир в кв. Княжево, в който служат 60 монахини, а в цялата църква на Даниил няма толкова.

Решението на съда е окончателно. То беше обявено в петък и отваря врати за нови православни църкви у нас, а СГС повече не може да отказва регистрации

Така БПЦ вече не може да претендира, че единствена носи името Православна църква.

Според богослови разколът между старостилците и БПЦ е много по-страшен от разкола между синодите на покойните Пимен и Максим. Има разбиране в църковните среди, че при старостилците православието е запазено в много по-чист и автентичен вид.

Тази регистрация премахва всички административни и законови пречки, които досега затрудняваха или възпрепятстваха функционирането на Българската Православна Старостилна Църква да извършва своята дейност. Съдебната сага тече от 2009 година.

Църквата се отделя от Българската православна църква (БПЦ) през 1990 година, поради несъгласие с използването на новоюлианския календар в църковното богослужение, макар че сред някои от консервативните среди в БПЦ отдавна съществува недоволство от неговото приемане през 1968 година.

Възниква като Триадицка епархия на старостилната Гръцката истинно-православна църква – така наречения Синод на противостоящите.

Православната старостилна църква има предистория от 1968 година, когато Св. Синод с патриарх Кирил приема новия календар. Тогава двама архимандрити – Серафим Сергий се обявяват против и се отделят от БПЦ. В годините на комунизма обаче съществуването й бе невъзможно, но реалната й история започва преди 35 години, след падането на режима на Тодор Живков.

Досега Софийски градски съд беше отказал регистрацията на Българската Православна Старостилна Църква, защото се налагаше становището, че втора православна църква освен БПЦ не може да съществува.

В 1993 година Синодът на противостоящите дава автокефалия на църквата, която е оглавена от ръкоположения епископ Фотий Триадицки.

От 2016 година Фотий носи титлата митрополит. На 26 май (13 май стар стил) 2019 година митрополит Фотий Триадицки ръкополага за никополски епископ йеромонах Виктор, който умира на 10 май 2021 година от усложнение от Коронавирусна болест 2019.

На 28 август 2020 година е ръкоположен епископ Серафим Созополски, викарий на триадицкия митрополит.

Архиерейският Синод призовава всички клирици и пасоми на Църквата да благодарят на Бога за милостивия Му промисъл.

Фотий е определен за глава на Българската православна старостилна църква с титлата Триадицки митрополит. Роден е със светското име Росен Димитров Сиромахов на 13 юли 1956 г. По бащина линия принадлежи към революционен род от костурското село Галища – Ставре Сиромахов от Галища е един от най-верните помощници на ръководителя на ВМОРО Георги Христов.

Завършил е Духовната академия „Свети Климент Охридски”. До лятото на 1982 г. преподава старогръцки и латински език в Софийската духовна семинария на Гара Черепиш. През 1989 г. завършва класическа филология в Софийския университет и от декември 1989 г. е редовен асистент по старогръцка литература към катедрата „Класическа филология” университета.

По време на комунистическия режим Росен Сиромахов е ръкоположен тайно за свещеник в манастира „Св. св. Киприан и Юстина” във Фили край Атина от старостилния епископ митрополит Киприан Оропоски и Филийски от Гръцката истинно православна църква – така наречения Синода на противостоящите.

След завръщането си в България служи тайно в Княжевския девически манастир „Покров на Пресвета Богородица”. Подстриган е за монах с името Фотий.

След падането на комунистическия режим е създадена старостилна Триадицка епархия на Синода на противостоящите на територията на България. В 1993 г. Синодът на противостоящите дава автокефалия на Българската православна старостилна църква и на 17 януари 1993 г. в манастира „Св. св. Киприан и Юстина” йеромонах Фотий е ръкоположен за епископ с титлата Триадицки, по едно от старите имена на град София.

Ръкополагането е извършено от митрополит Киприан в съслужение с епископ Хрисостом Етнийски, епископ Хрисостом Христиануполски, епископ Авксентий Фотикийски от Синода на противостоящите и епископ Пахомий Вранчански от Румънската православна старостилна църква.

На 3 март 2016 г. на заседание на Архиерейския Синод на Българската православна старостилна църква е взето решение Триадицката епархия да бъде издигната в ранг на митрополия и съответно епископ Фотий Триадицки да бъде издигнат в сан митрополит. На 6 март 2016 г. в катедралния храм „Успение Богородично” в София Фотий е въдворен на Триадицката митрополитска катедра.

През 2023 г. в Страсбург е внесена жалба (№ 56751/13) срещу Република България, подадена в Съда на основание чл. 34 от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи („Конвенцията”) от Българската православна старостилна църква („църква жалбоподател”) и петима български граждани.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X