Кой съветва депутатите по отношение на политическите въпроси, законодателната дейност, земеделието или външната политика е тема, която буди любопитство след старта на всяко народно събрание. Имената на нещатните сътрудници могат да се разгледат от всеки на сайта на парламента, а от списъците се вижда, че съветниците понякога са по-изявени от самите депутати.
Чрез позицията на сътрудници не само бивши народни представители и министри, но и настоящи кметове на общини си осигурят достъп до парламента. Остава обаче мистерия каква точно работа извършват те.
Първенец по брой нещатни сътрудници сред парламентарните групи е БСП-Обединена левица. Соцкоалицията иска съвет по политически въпроси и законодателство от 10 души като почти всички са бивши депутати. Такива примери са бившият народен представител от “Коалиция за България” от 39-ото НС Александър Паунов, както и неговият съпартиец Румен Петков. В списъка със сътрудници е и името на председателя на “Изправи се, България” Мая Манолова.
Парламентарната група на “Демокрация, права и свободи”, която включва верните на Ахмед Доган депутати, се възползва от съветите на трима сътрудници и то все бивши хора от движението – Ализан Яхова, която в момента е нещатен сътрудник по земеделие, Валентин Тончев – по външна политика и Тимур Халилов, който отговаря за външната политика.
Парламентарните групи на ПП-ДБ, “Възраждане” и “Има такъв народ” имат по един сътрудник. Въпросите на регионалното и местно развитие, културата и медиите ПП-ДБ са възложили на бившия депутат Антоанета Цонева. Ася Тодорова отговаря за връзките с обществеността на ИТН. Йовка Димитрова пък се занимава с пресцентъра на “Възраждане”.
Севдалина Арнаудова отново е сътрудник на ГЕРБ-СДС по връзки с обществеността, а бившият финансов министър Владислав Горанов, санкциониран по закона “Магнитски”, ще съветва хората на Бойко Борисов по финансовите въпроси.
Всеки депутат има право да си назначи до трима нещатни сътрудници. За Тома Биков от ГЕРБ-СДС като сътрудник работи бившият зам. областен управител на София Томи Николов, който хвърли оставка през 2019 г. заради скандала “Апартаментгейт”. Сега Николов се завръща в парламента в качеството си на сътрудник в ресор местно самоуправление.
Деница Сачева от герберите е наела Антония Терзиева като технически сътрудник. Тя е зам.-председател на Съвета на директорите на “Софийски имоти” ЕАД. По времето на кабинета “Борисов 3” е била част от политическия кабинет на бившия министър на регионалното развитие Петя Аврамова.
Любопитен избор е направил депутатът от ГЕРБ Александър Ненков. Единият му сътрудник е бившият член на надзорния съвет на “Български ВиК холдинг” Атанас Бояджиев. Той ще отговаря за икономика и финанси. Вторият е президентът на Българската асоциация по джудо Румен Стоилов, който ще съветва Ненков по въпросите на регионалното развитие. Стоилов бе депутат от 41-ото Народно събрание.
Бившият премиер и настоящ депутат от ПП-ДБ Николай Денков е наел Иван Модев да му помага по въпросите на образованието и социалната политика. Модев беше началник на политическия кабинет на Денков по времето, когато беше премиер.
Съпредседателят на ПП-ДБ и бивш финансов министър Асен Василев е наел трима сътрудници. Лидия Колева, която беше пресаташе на финансовото министерство, когато Василев бе министър, сега отговаря за връзките с обществеността. Лъчезар Ставрев, сътрудникът на Василев в сектор “Сигурност”, пък беше наскоро арестуван по три различни обвинения. Жана Токова, която оглавяваше политическия кабинет на Асен Василев в Министерството на финансите през 2021 г. сега го консултира по финансови въпроси.
Другият съпредседател на ПП-ДБ Кирил Петков е наел като нещатен сътрудник по външна политика главния секретар на партията Елена Кузмова.
Бившият депутат на ПП-ДБ Искрен Арабаджиев се завръща в парламента като сътрудник на Петър Кьосев по финансови въпроси и социални политики. Даниел Лорер пък е наел бившия народен представител доц. Антон Тонев като съветник по медицина и икономика. Ана Бодакова, дъщерята на талантливия поет Марин Бодаков, който си отиде през 2021 г., е наета от Елисавета Белобрадова като сътрудник по културни политики.
Депутатът от ПП-ДБ Свилен Трифонов е взел за съветник по земеделие Илия Зюмбилев. Той е председател на БЗНС и бивш областен управител на Пловдив.
Както в предишния парламент, така и сега временният председател на БСП Атанас Зафиров е избрал Рупен Крикорян да го съветва за правата на човека и вероизповеданията. Крикорян е бивш депутат от НДСВ, по времето когато бе в коалиция с БСП. Депутатът на столетницата от 42-ия и 43-ия парламент Филип Попов ще съветва Зафиров относно законодателство и политически дейности.
Борислав Гуцанов от БСП е възложил проблемите около националната сигурност и отбрана на бившия ръководител в Държавната агенция “Национална сигурност” (ДАНС) Георги Великов
На кметска помощ разчита депутатът Байрам Байрам от ДПС-Ново начало. Кметът на община Кърджали Ерол Мюмюн е негов сътрудник по регионално развитите. Втори сътрудник в този ресор е кметът на община Черноочене Айджан Ахмед.
Заплатите си нещатните сътрудници получават от т. нар. представителни пари – разходите, които парламентът поема за заплащане на сътрудници, консултации, експертизи, помещения и други дейности, свързани с работата на депутатите. Тези пари са в размер на две трети от основното месечно възнаграждение на народните представители, дават се на парламентарните групи, а членовете им са длъжни да отчитат разходите си на всеки три месеца. Всеки депутат сам решава какво възнаграждение да даде на сътрудниците си, пише “Сега”.