Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов “изби рибата” с отговор на парламентарен въпрос за прехвалените приходи от газопровода “Балкански поток”, по който огромни количества руски газ текат към Европа.
Какви са приходите от пренос на природен газ по тръбата, влизаща от Турция и стигаща до Сърбия, построена изцяло за сметка на България (на държавното предприятие “Булгартрансгаз”), пита Ивайло Мирчев, депутат от ПП-ДБ.
Отговорът на министъра е потресаващ. В резюме той гласи: Не мога да ви кажа точно, защото тази инфраструктура е част от всички активи на “Булгартрансгаз” и за събираните такси за транзит по “Балкански поток” не се води отделно счетоводство.
Газопроводът, който обслужва почти изцяло интересите на Русия и на “Газпром”, струва на българската държавата 2.15 млрд. лева. При това значителна част от парите изтекоха към руски и беларуски фирми, наети като подизпълнители от обявения за главен изпълнител консорциум начело със саудитската компания “Аркад”. Ескпремиерът Бойко Борисов и министрите му уверяваха, че “Булгартрансгаз” много бързо ще си избие огромната инвестиция – като събира такси за транспортирането на природния газ през българската територия. Същото твърдеше и сегашният министър Малинов, който по време на изграждането на “Балкански поток” беше директор на държавния газопреносен оператор.
Но въпреки че “потокът” с руски газ тече пълноводно към Сърбия, Унгария, Словакия и т.н., приходите явно не са за хвалба. Въпросът на народния представител е съвсем кратък и ясен – “Какъв процент от приходите на “Булгартрансгаз” идват от договорите за транзит по “Балкански поток”? Вместо конкретен отговор обаче министърът обяснява напоително следното:
“Посочената инфраструктура е неразделна част от цялостната газопреносна система, собственост на газопреносния оператор, за която не се поддържа отделна счетоводна отчетност. Газопреносната система следва да се разглежда като единнно цяло…”, гласи нелепият отговор на ресорния министър Владимир Малинов. Твърдението му, че няма данни за транзитните такси, звучат още по-абсурдно, като се има предвид, че е с финансово образование, тоест няма оправдание, че е примерно енергетик и не разбира от счетоводство.
В отговора си до депутата Ивайло Мирчев служебният министър все пак срамежливо подхвърля едно число за приходите на “Булгартрансгаз” за 2024 г. – 95,2 млн. лв. Това обаче се оказва някаква комплексна сума, която включва “постъпленията към фонд “Сигурност на електроенергийната система”, корпоративен данък и акцизи”.
И така, остава дълбока тайна каква всъщност е ползата за “Булгартрансгаз” от “набиването” на повече от 2 млрд. лева в инфраструктура, която е почти изцяло резервирана за руски газ, а българският оператор е само транзитьор. Остава неясно и колко петилетки ще се изплаща инвестицията в “Балкански поток”.
Въпросът на Ивайло Мирчев е свързан и със санкциите на САЩ, наложени на руската “Газпромбанк”, тъй като всички разплащания на “Газпромбанк” минаваха именно през тази банка и само през нея. Депутатът пита министъра има ли риск за постъпленията на “Булгартрансгаз”.
Малинов посочва, че “намаляването на постъпленията от транзитни такси би довело до спад в данъчните постъпления”, че диверсификацията на приходите на дружеството е на “високо ниво”, но че “значително намаляване на приходи от резервиран капацитет би се отразило върху реализираната печалба и върху дългосрочните инвестиционни възможности на дружеството”.
Преди дни министърът увери, че дължимите от „Газпром експорт“ за декември транзитни такси за преноса на руски газ през „Балкански поток“ до Сърбия и Унгария са платени. “За момента проблем няма, продължава работата за осигуряване на плащанията към „Булгартрансгаз“ за януари и когато вариантите за тях бъдат ясни, ще бъдат обявени”, каза Малинов пред журналисти.
Междувременно руският държавен глава издаде указ, според който преводите по договори и сделки за природен газ ще могат да се извършват и през други банки.
Санкциите на САЩ влязоха в сила на 20 декември, пише “Сега”.