https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоБългарияБългарският спорт изпраща Годината на Карлос Насар

Българският спорт изпраща Годината на Карлос Насар

В олимпийска година спортните успехи традиционно се измерват в благородни метали, инкрустирани с пет преплетени кръга. Но въпреки че България натрупа незапомнени през новия век количества от тях по време на игрите в Париж 2024, страната ни всъщност има още много с какво да се гордее по световните арени през отминаващите 12 месеца.

Несъмнено българският спорт изпраща Годината на Карлос Насар. 20-годишният щангист от Червен бряг спечели всичко възможно на континентално и глобално ниво и записа името си редом до някои от най-големите ни легенди във вдигането на тежести.

Насар се превърна в едва петия българин – и в първия от близо половин век, който в рамките на една година става олимпийски, световен и европейски шампион. Преди него това сториха само Йордан Биков (1972), Норайр Нурикян (1976), Янко Русев (1980) и Асен Златев (1980).

Трябва да се отбележи, че те и четиримата го постигат с участие само в две състезания, понеже по онова време световни първенства в олимпийски години не се провеждат, а световната титла се присъжда на олимпийските шампиони. Докато Карлос заслужи своите златни медали в три отделни надпревари, при това чупейки световните рекорди в кат. до 89 кг на всеки подиум, на който стъпи.

Освен него тази година олимпийски шампиони за България станаха още двама мъже. В Париж титли в борбата извоюваха натурализираните у нас Семен Новиков в класическия стил и Магомед Рамазанов в свободния. И двата триумфа имаха историческа стойност за страната ни.

Роденият в Украйна Новиков се превърна в онзи момент в първия български борец със злато от олимпиада след Армен Назарян, също при класиците в Сидни 2000, и изобщо в първия мъж, който печели олимпийска титла за страната ни, след покойния щангист Милен Добрев в Атина 2004. Дагестанецът Рамазанов пък стана първият наш олимпийски шампион при свободняците след Валентин Йорданов в Атланта 1996.

С натурализирани у нас спортисти бяха свързани още два от най-големите ни успехи във френската столица. Получилата наш паспорт иранска бежанка Кимия Ализаде спечели бронз в кат. до 57 кг на таекуондото и вкара България в олимпийската карта на това бойно изкуство. Боксьорът от Куба Хавиер Ибанес също донесе на страната ни бронзово отличие – от турнира при 57-килограмовите мъже.

Трето място в своята категория на олимпийските игри зае и щангистът Божидар Андреев (73 кг). В онзи августовски ден неговото отличие стана първото за българските мъжки щанги от най-големия спортен форум след 20-годишна пауза. В края на ноември сливналията обяви, че прекратява кариерата си, обиден от отношението на федерацията по вдигане на тежести.

С огромна значимост въпреки сребърния цвят на медала пък беше вицешампионската позиция на Боряна Калейн в художествената гимнастика. 24-годишната грация от София се превърна в едва втората българска състезателка с медал в индивидуалния многобой в историята на игрите. Досега единствената ни индивидуална призьорка на олимпийския килим беше Адриана Дунавска, спечелила също сребро на игрите в Сеул 1988 преди 36 години. Стъпила на върха на своята кариера, в началото на декември Боряна обяви оттеглянето си от активния спорт.

Като цяло XXXIII летни олимпийски игри в Париж 2024 бяха най-плодотворните за България през последните две десетилетия. Спечелените във френската столица общо 7 медала (3 златни, 1 сребърен, 3 бронзови) са най-много за страната ни след Атина 2004, когато българските спортисти донесоха 12 отличия (2-1-9). Ако се прилага моделът от таблицата по медали на МОК, то тазгодишните игри са най-успешните за делегацията ни през XXI век изобщо. За последен път повече златни и повече сребърни отличия от сега имахме в Сидни 2000 – на последните игри за миналото хилядолетие (5-6-2, общо 13).

И все пак, спортните успехи имат измерения и извън най-големия форум. Най-малкото защото има спортисти, които по една или друга причина не участват в него, но това не ги прави по-малки световни звезди. В някои случаи дори напротив.

Такава е ситуацията например с Григор Димитров. Най-добрият български тенисист в историята остави зад гърба си една от най-успешните години в цялата си кариера, макар за пореден път да прецени, че олимпийското участие не му е важно. Още в началото на сезон 2024 хасковлията предначерта своето триумфално завръщане в елита на професионалния тур, печелейки титлата на турнира от сериите “АТР 250” в Бризбън. Това беше неговият 9-и трофей и първи след над 6-годишна пауза.

И както народът мъдро е рекъл, че денят се познава от сутринта, така се разви и цялата година за Димитров. Първата ни ракета игра на още три финала от веригата (“АТР 250” в Марсилия, “Мастърс” в Маями, “АТР 250” в Стокхолм), а в Големия шлем стигна до два 1/4-финала – на “Ролан Гарос” и US Open. В края на сезона той замина като първа резерва за Финалите на АТР в Торино и завърши годината като част от световния Топ 10 едва за втори път след 2017 г.

Ренесанс в кариерата си тази година преживя и баскетболист №1 на България Александър Везенков. След един практически загубен сезон в НБА, в който търка пейката, бе контузен и отново търка пейката в “Сакраменто Кингс”, а после бе изтъргуван в “Торонто Раптърс”, най-полезният играч в Евролигата за 2022/2023 г. избра да се завърне в своя гръцки дом “Олимпиакос”.

И не сгреши, тъй като в Пирея де факто продължи от там, където спря по-миналата пролет. Саша отново е двигателят на “червено-белия” гранд и регулярно е MVP както в местното първенство, така и в континенталните мачове на тима. А също така отново е по-близо до националния отбор, макар малшанс да го лиши от възможността да помогне на селекцията ни в евроквалификациите тази есен.

Направо “втори живот” в професионалния бокс пък заживя Кубрат Пулев. Бившият претендент за световните титли в тежка категория сбъдна мечтата си да спечели световен шампионски пояс, макар и второстепенен. На 43-годишна възраст в началото на декември софиянецът извоюва т. нар. регулярен колан на WBA, отнемайки го от досегашния шампион Махмуд Чар в зрелищен двубой пред 12 000 зрители в “Арена София”.

Мнозина (в т. ч. и авторът) смятаха, че след понесените тежки нокаути срещу Владимир Кличко през 2014 г. и особено срещу Антъни Джошуа през 2020 г. времето на Кубрат е изтекло, поне що се отнася до шансовете му отново да се бие за истинска световна титла. Само че в момента именно Пулев е следващият задължителен претендент за пояса на WBA и би трябвало да се изправи срещу супершампиона Олександър Усик в някакъв момент догодина. Дали това ще се случи зависи от много условности, с каквито по принцип е задръстен профирингът. Но фактът е, че Кобрата отново е в играта.

Може би най-големият български успех извън олимпийския форум и комерсиалната сцена тази година бе дело на плувеца Любомир Епитропов. На Евро `24 в Белград през юни 25-годишният състезател от Велико Търново спечели златен медал на 200 м бруст, ставайки едва вторият наш европейски шампион по плуване в 50-метров басейн и първият при мъжете. Той се нареди до легендата Таня Богомилова, която единствена досега имаше континентално злато в басейн с олимпийски размер – на 200 м бруст при жените от Евро `85 в София.

Общо шестима представители на България станаха европейски шампиони в индивидуални състезания по олимпийски спортове през 2024 г. Освен Насар и Епитропов на континенталния връх стъпиха Божидар Андреев (щанги), Кимия Ализаде (таекуондо), Светлана Станева (бокс) и Стилияна Николова (худ. гимнастика). Страната ни спечели още 12 индивидуални и двойкови медала от първенства на Европа – по шест сребърни и шест бронзови, в пет вида спорт – бадминтон, бокс, борба, вдигане на тежести и спортна гимнастика (вж. пълния списък в таблицата по-долу).

В самото начало и в самия край на тази година фокусът на българския запалянко ненадейно се измести от летните спортове към един позабравен зимен герой. През януари носителят на Кристалния глобус в алпийския сноуборд за 2017 г. Радослав Янков стъпи на подиума в старт за Световната купа за първи път от 6 г., завършвайки трети в паралелния слалом на домашното си състезание в Пампорово. А през декември Дивия спечели своята първа победа след почти 8-годишна пауза – малко повече от месец преди да навърши 35, чепеларецът триумфира в паралелния гигантски слалом в италианския курорт Кареца и записа своя общо четвърти успех в кариерата.

По ирония на съдбата изобщо първата му победа дойде в същата дисциплина, на същото място и на същата дата, но 9 години по-рано – на 12 декември 2015 г. Втората му беше на паралелен слалом в Бад Гащайн на 8 януари 2016 г., а третата и последна до тази година – на 3 февруари 2017 г. в паралелен гигантски слалом на родна земя в Банско.

Оставащ почти винаги в сенките на телевизионния спорт, българският шахмат и през тази година имаше своите паметни моменти. При това за пореден път напук на несекващите абсурди в управлението и администрацията му на национално ниво. През април Нургюл Салимова дебютира в Турнира на кандидатките за световната титла в Торонто, а Надя Тончева зае 7-о място на Евро `24 за жени в Родос и се класира за Световната купа. През ноември Иван Чепаринов пък остана на косъм от едва втория в историята медал за България от европейското индивидуално първенство за мъже, завършвайки 4-ти в Петровац и също класирайки се за Световната купа.

А през септември женският ни национален отбор зае 10-о място на шахматната олимпиада в Будапеща. В състав Антоанета Стефанова, Нургюл Салимова, Виктория Радева, Белослава Кръстева и Гергана Пейчева нашите състезателки постигнаха третия най-стойностен резултат за България на отборно ниво през 2024 г.

Първите два бяха на националния ансамбъл по художествена гимнастика – европейската титла в многобоя на континенталния шампионат в Будапеща през май и четвъртата позиция в олимпийския турнир в Париж 2024 през август. Състезанието във френската столица впоследствие се оказа прощално за тима в състав Магдалина Миневска, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Маргарита Василева. През октомври три от петте гимнастички обявиха край на кариерите си, като в отбора останаха само Иванова и Стоянов.

BG ПРИЗЬОРИ ПРЕЗ 2024 г. В ОЛИМПИЙСКИ ДИСЦИПЛИНИ
злато сребро бронз
ПАРИЖ 2024
Карлос Насар (щанги) Боряна Калейн (худ.гимн.) Кимия Ализаде (таекуондо)
Семен Новиков (кл.борба) Хавиер Ибанес (бокс)
Магомед Рамазанов (св.борба) Божидар Андреев (щанги)
СВЕТОВНИ ПЪРВЕНСТВА
Карлос Насар (щанги) ххх ххх
ЕВРОПЕЙСКИ ПЪРВЕНСТВА
Карлос Насар (щанги) Хавиер Ибанес (бокс) Йордан Ернандес (бокс)
Божидар Андреев (щанги) Златислава Чуканова (бокс) Ален Хубулов (св.борба)
Кимия Ализаде (таекуондо) Габриела и Стефани Стоеви (бадминтон) Абу Муслим Амаев (кл.борба)
Любомир Епитропов (плуване) Валентина Георгиева (гимнастика) Кирил Милов (кл.борба)
Светлана Станева (бокс) Иван Димов (щанги) Миглена Селишка (борба)
Стилияна Николова (худ.гимн.) Евелина Николова (борба) Мими Христова (борба)
Ансамбъл (худ.гимн.)

Към тези медалисти може да се прибавят и спечелилите европейски отличия за България в олимпийските спортове, но в дисциплини и категории, които не са в програмата на игрите.

През тази година имаме общо пет такива титли: отборната по художествена гимнастика и тази на Боряна Калейн на обръч, на боксьора Рами Киуан в кат. 75 кг и на щангистите Ангел Русев (55 кг) и Габриел Маринов (61 кг).

Сребърните медали са три: на гимнастичката Стилияна Николова (обръч), боксьора Радослав Рсенов (кат. 60 кг) и щангиста Христо Христов (109 кг).

А бронзови спечелиха грациите Боряна Калейн (на бухалки) и Елвира Краснобаева (на лента), боксьорите Себахтин Ергюнал (48 кг), Ясен Радев (54 кг), Севда Асенова (48 кг), Венелина Поптолева (52 кг) и Аслъхан Мехмедова (63 кг), щангистът Джан Зарков (55 кг), борците Рамазан Рамазанов (70 кг), Едмонд Назарян (63 кг) и Юлияна Янева (72 кг), както и стрелкините Антоанета Костадинова, Мирослава Минчева и Адиел Илиева в отборното състезание с пневматичен пистолет.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X