Все още приходите и доходите на домакинствата не са такива, че с едно повишаване на цената на тока с 8% от Нова година да се отрази чувствително на джоба на хората. Дано тези средства, които ще се събират по сметките да отидат за инвестиции и поддръжка на електропреносната мрежа. Това заяви бившият министър на енергетиката Александър Николов пред bTV по темата с липсата на ток преди и по време на новогодишните празници.
Според него по-скоро към момента няма логика да се наложи мораториум на увеличението на цената на тока, а да се възстанови производство на електроенергия в България.
Той посочи, че през 2024 и 2023 г. много от решения, които са взети, са причината да се произвежда по-малко електроенергия. Не може да произвеждаме по-малко ток и да очакваме цената на тока да върви постоянно надолу, отбеляза Николов. И обясни – за да намалява цената на тока, трябва да има повече производство у нас.
Според него причината за състояние на сектор „Енергетика“ е, че се използва като политическа дъвка. Най-тъжното нещо е, че България е с огромен потенциал, има всички възможни ресурси и е единствената държава в региона с ядрена централа и въпреки това производството на електроенергия пада, изтъкна Александър Николов.
Той разкритикува и работата на енергоразпределителните дружества затова, че хората в Троян, Ловеч, Самоков, Априлци и други населени места са нямали ток по време на празниците. Секторът се държи извън прозрачност, за да може да бъде използван за финансиране на определени партийния структури, категоричен е Николов. Той не каза точно и конкретно кои партийни структури, но намекна, че може да се направи одит на финансовите отчети на ЕРП-тата.
„Целенасочено се убиват и инвестиционни намерения“, добави Николов. Към момента България оставя неподготвена затова какъв тип газ и къде ще се доставя, каза още той.
Припомняме, че Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цените на електрическата енергия за бита, на преференциалните цени на електрическата енергия и премиите на производителите на комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия и на премиите на производителите от възобновяеми източници, считано от 1 януари 2025 г. След отчитане на всички ценообразуващи елементи и прилагане на методиката за ценообразуване, Комисията утвърди средно увеличение на цената на електроенергията за битовите потребители с 8,42%. За клиентите на „Електрохолд“ цената нараства с 8,36%, на ЕВН – с 8,39%, а за клиентите на „Енерго Про” – с 8.55%. В тези цени са включени и цените за мрежовите услуги. Това значи малко под 4 лв. месечно повече.