https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоОсновни храни поскъпнаха: Скокът при захарта, олиото и брашното е най-висок

Основни храни поскъпнаха: Скокът при захарта, олиото и брашното е най-висок

Цените на хранителните продукти, плодовете и зеленчуците тръгнаха нагоре в последния месец. Това отдавна се отчита от потребителите. Данните оповестиха днес и от Държавната комисия по стокови борси и тържища. Означава ли, че ускорението на инфлацията при храните ще продължи?

Основни хранителни стоки поскъпват през първата седмица на годината, отчитат от Комисията по стоковите борси. Захарта се повишава с почти 7%, а олиото, брашното и оризът със средно 4%.

Факторите зад скока на цените са няколко, включително и сезонност.

“Всяка година януари месец, първите 2 седмици, обикновено се забелязва подобно поскъпване на цените на едро. Говорим за инфлация на предлагането, говорим за инфлация, която е породена от несъвършенства на пазара и това поскъпване, което вече се вижда, на цените на едро и потребителите ще го усетят много скоро, е още един аргумент защо трябва максимално бързо да се приеме бюджет за 2025 година и защо трябва да се вдигнат доходите на хората”, заяви Любослав Костов, главен икономист на КНСБ.

По-скъпото брашно като междинна стока за производството на хляб също може да повлияе на цената му, но трябва да се провери ценообразуването по веригата на доставки и колко основателни са надценките.

“Анонсират, че заради връщането на ДДС на 20% и на хляба, и на ресторантите това ще се отрази на крайната цена. Нещо, което е абсолютно непазарно според нас. Още повече, че когато намалихме ДДС цените не намаляха. Ако тогава не са намалели, с какво основание твърдиш, че сега ще ги покачиш, аз също не разбирам, може би някакъв несъвършен пазар”, допълни Любослав Костов.

При храните от животински произход най-сериозно поскъпват яйцата и пилешките бутчета – близо с 3 на сто. При млечните продукти цената на прясното мляко скача с над 2%, а кашкавалът, маслото и киселото мляко с почти процент.

При плодовете и зеленчуците най-голям скок има в цената на оранжерийните краставици – над 8%, и морковите с повече от 6 на сто. Лукът поевтинява най-много от всички храни – с 10 на сто. Фактори като по-високите цени на тока и газа, според експерти, ще допринесат за инфлацията при храните, но не съществено.

“Няма да се отрази в голям аспект на индекса на потребителските цени и инфлацията ще остане в тези равнища”, каза още Любослав Костов.

Причини за инфлацията остават външни икономически фактори, шокове в предлагането и във веригите на доставки.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X