https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоИзбрано от редактораДепутатите приеха на комисия специалния закон на кабинета до приемането на редовен...

Депутатите приеха на комисия специалния закон на кабинета до приемането на редовен бюджет

Специален закон за събиране на приходите и извършване на разходите гласува бюджетната комисия на първо четене. Той обаче ще действа само до март и все още не е ясно какво ще се случи, ако дотогава няма редовен бюджет.

Още щети за бюджета пък очаква служебният финансов министър Людмила Петкова след заседанието на бюджетната комисия. Странните решения започнаха с отказ на депутатите да обсъждат и приемат предложенията за промени в закона за ДДС на служебния кабинет, но остави в дневния ред проектите на БСП. Най-спорните от тях се оказаха тези за удължаване с още една година на нулевата ставка за данъка за хляба и брашното и второто – за нулево облагане на лекарствата от позитивния списък.

122 милиона лева ще е щетата за приходите, ако има отказ от облагане на лекарствата, и около 95 млн. лв. от нулево облагане на хляба, обясни финансовият министър.

Теменужка Петкова от ГЕРБ пък се обяви против да се гледат данъчни облекчения преди да е ясно ще има ли редовно правителство. Така предложенията на БСП не бяха приети.

От ДПС-Ново начало пък обещаха, че ще поискат между двете четения 0% ставка за хляб и брашно за постоянно, а не за определени времеви периоди.

Против диференцирани ставки се изказаха работодатели и синдикати с изключение на БТПП. Васил Велев от АИКБ се обяви против нулево облагане на хляба. На същото мнение бе и президентът на КНСБ Пламен Димитров, който поиска справедлива данъчна система.

След тези гласувания, подканени от министър Петкова, дебатираха дали да вкарат в дневния ред обратно Закона за ДДС на Министерския съвет заради важни разпоредби по европейска директива в него. Вариантът тези текстове да бъдат вкарани с нов законопроект отпадна, след като стана ясно, че тъй като проектът на кабинета е входиран в Народното събрание, не може да влиза нов по темата в следващите 6 месеца. Решение не бе намерено, дори след като министър Петкова обясни, че заради неприемането на Закона на Министерския съвет се генерират още загуби за хазната, защото сега няма как да се облагат с ДДС чуждестранните дружества.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X