Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) пое ротационното председателство на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) за 2025 година от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), съобщиха от АИКБ на фейсбук страницата си.
В съответствие с установената ротация парламентарният секретар на КРИБ Румяна Георгиева, упълномощена за целта от председателя на КРИБ Кирил Домусчиев, предаде председателството на АОБР за 2025 г. на председателя на АИКБ Васил Велев.
Участие в първото за годината заседание на АОБР, състояло се на 6 януари, взеха също така председателят на Българската стопанска камара (БСК) Добри Митрев и председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов, както и представители на ръководствата и експерти от АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ.
Обсъдена бе и подготовката за национален протест срещу неконкурентната цена на електроенергията за предприятията, като членовете на АОБР се обединиха в настояването за незабавно решение от страна на властта да продължи компенсирането на свръхвисоките цени на електрическа енергия през цялата календарна 2025 г., като в противен случай излизат заедно със синдикатите на национален протест.
Председателството на АОБР от КРИБ през 2024 г. бе отчетено като много успешно с оглед постигането на първия от приоритетите на АОБР – пълноправното членство на България в Шенген, както и с оглед предизвикателствата пред бизнеса, породени от проведените два пъти предсрочни парламентарни избори и социално-икономическата нестабилност. Ротационното председателство съвпадна и с процеса на преброяване на национално представителните организации на работодателите, което създаде допълнителни отговорности пред АОБР. Въпреки предизвикателствата, бяха проведени редица важни вътрешни и международни срещи и бяха приети десетки общи позиции, декларации и становища, посочват от АИКБ.
През 2024 г. дейността на АОБР протече в контекста на приетите от асоциацията приоритети, а именно: пълноправното членство на България в Шенген, в еврозоната и в ОИСР, подобряване на бизнес средата и икономиката, енергетика и “зелен преход”, образование и пазар на труда, социална политика. За отчетния период АОБР е изработила и представила пред съответните компетентни институции 55 позиции в защита интересите на бизнеса, фокусирани най-вече върху мерки в подкрепа на бизнеса, представителството на АОБР в различни държавни и международни органи и по въпроси от енергетиката и финансовата сфера.
Проведени са над 20 срещи с представители на служебните правителства и в парламентарните комисии по съответните въпроси. Относно екстремните цени на електрическата енергия и искане за възстановяване на механизма за компенсиране на цените на ел. енергията за небитовите потребители бяха изпратени и поредица становища и писма на АОБР до председателя на НС, министър-председателя, министрите на енергетиката и на финансите и др. По финансовите въпроси позициите на АОБР касаят най-вече присъединяването на България към еврозоната, както и становища по законодателството в областта.
В международен план от важно значение бе участието на представители на АОБР в Общото събрание на Международната организация на работодателите, в 112-та сесия на Международната конференция на труда в Женева, в Общото събрание на Бизнес съвета към ОИСР и в годишната консултация с генералния секретар на ОИСР, проведени в Париж. Това бе отчетено от КРИБ, досегашния ротационен председател на АОБР.
Участниците в заседанието обсъдиха насоките и приоритетите на организацията за настоящата година, които след съгласуване и одобрение от членовете ще бъдат официално представени на традиционната пресконференция на АОБР, която ще се проведе на 20 януари 2025 г. от 11:00 ч. в пресклуба на БТА.
АОБР обединява национално представителните работодателски организации АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ. Основна цел на организацията е да консолидира, балансира и представлява интересите на членовете си. Предприятията, членове на АОБР, произвеждат 86 на сто от брутната добавена стойност на страната и в тях работят 82 на сто от всички наети у нас.