Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на „бабите“ – жените, които помагат при раждане, и на младите булки и невести, които са израждали. Бабинден е един от празниците, който се явява своеобразен завършек на празниците, свързани с Рождество Христово.
Празнуваме Бабинден на 8 януари по нов стил. В миналото този празник се е празнувал на 21 януари, но и днес в редица български селища се отбелязва пак на този ден. През 1951 г. е обявен за Ден на родилната помощ.
Празникът е много древен, произхожда далеч преди християнските времена. Обредността през този ден е подчинена главно на желанието да се засвидетелстват почит и уважение към възрастните жени, които са „бабували“ на родилките. В далечното минало жените са раждали в примитивни условия, често в колиби и землянки.
Този празник е езически и идва от далечните праславянски времена, но се е запазил и по време на Възраждането е бил изключително почитан. Днес Бабинден губи доста от обредните си обичаи, но пък се празнува от по-възрастните и е свързан с много смях и веселие.
Още преди изгрев слънце майките с деца от една до тригодишна възраст отиват на чешмата да налеят прясна вода. В котлето с водата пускат стрък босилек или здравец. Вземат калъп сапун и една нова кърпа и се отправят към дома на бабата да „полеят“. Обредното поливане на бабата-акушерка се извършва под плодно дърво в градината. Всяка жена подава на бабата сапуна, полива вода да се измие и я дарява с пешкира, който е донесла. След това бабата избърсва мокрите си ръце в полите на невестите – да са плодовити и лесно да раждат. Тя закичва невестата и с китка здравец, вързана с червен и бял конец.
Кулминацията на празника е изкъпването на бабата-акушерка в реката или на чешмата. Мъжете и жените изнасят бабата навън и я качват в двуколка или на шейна. Отвеждат бабата на реката и там мъжете обръщат двуколката. Изкъпват я във водата. Този обред е известен по нашите земи като „влечугане“ на бабите.
Вечерта веселбата е на селския мегдан с песни, свирня и кръшно хоро, което води бабата акушерка. На гърба й поставят цедилка с бебе, а в ръката си размахва хурка, на която е закачена детска ризка, синчец и чесън.
При честването на Бабин в наше време са се променили “героите” на този празник. Някога е бил празник в чест на бабите-акушерки, а днес – на медиците от родилните отделения.