Ремонтът на Дунав мост се възобнови, а по информация от южната ни граница вчера започнаха да пристигат все повече и повече тежкотоварни автомобили. Въпросът е да се организираме добре, за да преминават. Това каза днес пред журналисти кметът на Русе Пенчо Милков.
Припомняме, че в късния следобед и вечерта вчера в района на граничния пункт се образуваха опашки от камиони. От Община Русе съобщиха, че е създадена организация за постоянен мониторинг на трафика на тежкотоварни автомобили, след като ремонтът на Дунав мост бе възобновен. От Областната администрация късно снощи съобщиха, че около 200 камиона са изчаквали да преминат съоръжението във вечерните часове по булевардите „България“ и „Тутракан“ в крайдунавския град, което създаде затруднения за шофьорите.
„Това се случва, когато проводимостта на моста не е достатъчна, за да минат всички автомобили. Освен срещуположните трафици от Румъния за България, от България за Румъния се напасва и лекият трафик с тежкотоварния и съответно когато тези минути не са достатъчни, за да преминат всички пристигнали автомобили, се получава задръстване. Нашите гранични полицаи правят всичко възможно, което е по силите вътре в граничната зона, за да могат да се справят с пристигащи тежкотоварни автомобили. Въпросът е да се овладее това, ако те станат твърде много, спрямо пропускливостта на съоръжението. Иначе безспорно се вижда подобряване във пропускливостта“, коментира днес русенският кмет.
Той припомни, че не се вземат средства от шофьорите, за да се включат в системата за т.нар. виртуална опашка, която работи само при засилен тежкотоварен трафик, и след като вземат номер, те имат избор къде да изчакват своя ред на регламентирано за целта място.
„На територията на община Русе има 17 законни паркинга. Отделно от това има големи паркинги на големи бензиностанции. Преди 3-4 години при мои разговори в Министерството на транспорт се говореше, че държавата ще изработи дигитална система, подобна на тази на летищата, в която камионите при влизането им в страната ще се номерират и ще подхождат към граничните пунктове под номер. Затова същото, което сме чули при тези разговори в министерството, е част от решението на общинския съвет, което съм предложил и след това част от договора да се изработи от фирмата, която построява паркинга, такава система. В момента, в който държавата изработи аналогична система, те са длъжни да я сменят с държавната. Трябва да има ред и той трябва да се налага от държавните органи“, каза още кметът Пенчо Милков.
Той добави, че има два милиона и 200 хиляди лева, които са внесени в Община Русе от работата на буферния паркинг за тирове – един милион при подписване на договора и 2 години по 600 000 лева.
„Тези средства влизат в касата на Община Русе и се разходват за разходи от местни дейности, които са широкообхватни. Сега, при отдаване под наем на построения от Община Русе паркинг, приходът на месец трябва да е мисля, че малко над 18 000 лева и тези средства трябва да отиват за спорта, защото там пък има изрично решение на общинския съвет“, каза още Пенчо Милков.
“Летище Русе е сред най-важните обекти за общината, аз правя така, че да остане собственост на общината. Ние сме учредили право на ползване, което е 10 годишно, но сме включили 2 годишен период, в който трябва аерпорт Русе да изпълни определени, точно посочени в решението на Общинския съвет задачи – 15 на брой”, обясни кметът Пенчо Милков.
“Всички материални задачи, като слагане на ограда, ремонт на писта, на вътрешна сграда, привеждане на всички такива материални дейности са изпълнени, всеки може да се убеди. Остават последните две – изработване на подробен устройствен план и генерален план за летището. Подробен устройствен план е изработен, ще бъде внесен, а генералният план на летището в момента се работи”, добави Милков.
“Има писма в община Русе, които действително показват, че двамата съдружници в аерпорт Русе имат противоречие. Това не може да остане скрито, защото създава заплаха за решаване на въпрос, който е критично важен за нас. Провел съм разговори многократни едновременно с двамата, след това сме провели разговори с всеки един по-отделно. Единият от съдружниците проиграва желание силно да продължи дейността. Той в момента разработва и генералния план. Така че ще предложа на Общинския съвет, въз основа на последните разговори, които предстоят, решение, което от максимална степен да защити интересите ни”, посочи кметът.
“Първо и най-важно, ние искаме да се възстанови и гражданското въздухоплаване, така че не може да действаме емоционално. Да, виждаме, че се обтегнаха техните отношения, да, забавяме се заради личните отношения, но това не трябва да става основание, да действаме емоционално, винаги се ни показва”, добави той.