Джамал ще гони злите сили и ще благославя за здраве и берекет в русенското село Кошов на 19-и януари тази година. Това съобщи кметският наместник на селото Михаил Маринов
Маскарадната игра е вписана през 2010 г. в националната представителна листа на нематериалното културно наследство “Живи човешки съкровища – България”.
Маринов, който е един от участниците в ритуала, обясни, че Джамалът е зимна обредна игра в периода след “мръсните дни”, изпълнявана от ергени, водени от женен мъж. Заедно те разиграват чучело в животинска форма, наречено Татунчо. Играта на маскарадната дружина цели да създаде ред, да подреди света след хаоса, настъпил с края на старата година и с изминалите “мръсни дни”.
Маринов каза, че ритуалът датира от 1875 година. Постепенно маскарадният обред бива забравен, но през 1976 г. инициативни самодейци успяват да го възстановят.
В обредната игра окиченият с тъкани кърпи и козяци Татунчо е воден от мъж, наречен Хаджибаба, и облечен в кожи. Покрай тях играят мъже, чиито лица са скрити от маски. Те са направени от кратуни, украсени са с кичури от кълчища, а за шарените им носове се използват дръжките на кратуните. Мъжете обикалят ритмично около Татунчо, като пеят песен и размахват дървени саби. Те се удрят по гърбовете, на които имат поставени възглавници от овчи кожи.
Джамалът се представя на фолклорни събори, фестивали и празници. Печелил е много награди, сред тях и международни.
Маринов каза още, че обредната игра ще бъде представена и на международния фестивал на маскарадните игри “Сурва”, който ще се състои от 24-и до 26-и януари тази година в Перник.