Необходими са последователни усилия на институциите и разговор на експертно ниво за подобряването на пътната безопасност. Това заяви председателят на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ (ДАБДП) Малина Крумова, която участва във форума в Народното събрание по темата. Дискусията е на тема: „Ред, законност и сигурност на пътя“, а неин организатор е парламентарната група на „БСП – Обединена левица“.
Похвално е, че политиците се опитват да говорят експертно по темата за безопасността на движението по пътищата. Надявам се разговорът да остане на експертно ниво и да не се политизира, посочи тя.
Крумова припомни, че страната ни има Национална стратегия за безопасност на движението по пътищата и подчерта, че трябва да се работи по всички цели и направления, описани в нея.
Малина Крумова очерта няколко теми, свързани основно с подготовката на новите водачи, състоянието на инфраструктурата, контролната дейност на пътя и други. Според нея може да се мисли в посока на въвеждането на изисквания за допълнителни обучения на младите шофьори, сред които такива на полигони, симулиращи критични ситуации на пътя.
Възможност за шофиране с придружител, подлагане на тестове, които да определят психологически характеристики на водачите, сред които склонност към агресивно шофиране, също могат да бъдат обект на анализ и дискусия, стана известно от думите ѝ.
Според Малина Крумова необходима е също нулева толерантност към водачите, седнали зад волана след употреба на алкохол, както и нормативно разграничаване на умишлените действия, довели до инциденти на пътя.
Като важни фактори председателят на ДАБДП открои също състоянието на инфраструктурата и на автопарка в България. Малина Крумова изрази и пълна подкрепа към увеличаването на системите за автоматизиран контрол на пътя. Тя определи като стъпка в правилната посока използването на камерите на тол системата и общинските камери като средства за контрол на трафика.
Приветствие към участниците във форума отправи председателят на парламента Наталия Киселова.
В днешната дискусия участват представители на множество институции и неправителствени организации, имащи отношение по темата за пътната безопасност. Сред тях за МВР, Министерството на транспорта и съобщенията, Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“, представители на автоинструктори, сдружение „Ангели на пътя“, обединяващо близки на загинали при произшествия, както и други организации и институции.