Лидерът на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков трябва да се яви днес в Софийската градска прокуратура, за да му бъде предявено обвинението по делото за ареста на Бойко Борисов.
Още преди празниците Петков показа призовката си да се яви в сградата на прокуратурата на ул. „Черковна“ в София в 11 ч. Преди месец и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на Кирил Петков, за да бъде обвинен, че е превишил правата като премиер и е разпоредил ареста на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова на 17 март 2022 г., пише БГНЕС.
Припомняме, че преди месец и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на Петков, за да може да му бъде повдигнато обвинение за това, че е превишил правата като премиер и е разпоредил ареста на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова на 17 март 2022 г. при условията на “неотложност”, каквито не е имало. Прокуратурата твърди, че като премиер Петков е превишил властта си, като “неправомерно е разпоредил на началника и на зам.-началника на отдел “Разследване и методическо ръководство по разследването” при Главна дирекция “Национална полиция” (ГДНП), както и на главен разследващ полицай при ГДНП, да образуват досъдебно производство в нарушение на НПК срещу лица, спрямо които нямат правомощия”.
Освен това като министър-председател Петков е изискал от разследващите полицаи да проведат разпит със самия него, без изобщо да уведомят компетентния прокурор. Разпоредено е било още в жилищата на Борисов, Горанов и Арнаудова, да се извършат претърсвания и изземвания без разрешение на съответния съд и в тъмната част на денонощието, като по случая не са били налице основания за неотложност, твърди прокуратурата.
Държавното обвинение твърди, че пак Кирил Петков е разпоредил на директора и на зам.-директора на ГДНП-МВР да наредят на подчинените им полицейски органи да задържат за срок до 24 часа лицата Борисов, Горанов и Арнаудова. Целта на тогавашния премиер била да им причини “вреда, изразяваща се в уронване на престижа им и доброто им име в обществото, и от това са настъпили значителни вредни последици за държавата – уронване на престижа на изпълнителната власт”.
Кирил Петков сам се отказа от имунитета си и обяви случващото се за действия на “жалки мафиоти”. След това Сарафов поиска още няколко депутатски имунитета от различни партии, сред които и този на Лена Бориславова – този път заради сагата с фалшифицираните подписи за казуса “Корал”.