Германия е страната в Европейския съюз, която приема най-много бежанци и мигранти, а когато Берлин помоли други страни да приемат обратно мигрантите, за които те отговарят, не се постига резултат, пише германският вестник “Билд”.
Изданието отбелязва, че страната членка на ЕС, през която мигрантът е влязъл на територията на ЕС, е длъжна да се погрижи за него, както е предвидено в Дъблинското споразумение. Новите данни на Федералната служба за миграция и бежанци (с които “Билд” разполага) показват, че системата на ЕС се пренебрегва в ущърб на Германия.
През 2024 г. Германия е поискала България да приеме обратно 8090 души, регистрирани за първи път като мигранти на българска територия. България е заявила, че е отговорна за 3297 мигранти, които ще приеме, но в действителност са върнати 290 души.
Италия е трябвало да приеме 12 841 мигранти, но всъщност е приела едва трима. Това означава, че Рим е приел 0,0288 процента от мигрантите, за които отговаря.
Други страни от ЕС, от които пристигат най-много мигранти в Германия, също не приемат почти никакви хора обратно, въпреки че са длъжни. Гърция е приела 22 души, а в Хърватия са върнати 533 души, въпреки че е трябвало да бъдат почти 13 хиляди.
Генералният секретар на Християндемократическия съюз (ХДС) Карстен Линеман заяви, че това за него е “още едно доказателство, че системата за предоставяне на убежище в Европа не функционира”.
“Данните говорят сами за себе си. Нуждаем се от смяна на политиката в областта на миграцията. Трябва да спрем незаконната миграция към Германия и да връщаме хора от германските граници”, заяви той.
През декември 2022 г. Италия спря да приема бежанци и мигранти от други страни от ЕС поради високия брой хора, влезли в страната.
Германия изрази надежда, че решението на Рим е временно, и оттогава се грижи за мигрантите, за които Италия е отговорна.
“Билд” обяснява, че през 2024 г. Германия е успяла да върне едва 13 на сто от мигрантите, за които други държави е трябвало да се погрижат.