Годината стартира с по-високи цени за ток и газ. Сметките за отопление растат.
“Увеличават се енергийно бедните с около 200-300 хил. само от цената на електроенергията. Отделно имахме и увеличение в линията на бедност от 1 януари. Към 840 лв. е прагът на енергийна бедност, но той не е официален”, коментира Теодора Пенева от Института за икономически изследвания към БАН в предаването “България сутрин”.
По думите й енергийно бедни са домакинствата, чийто разполагаем доход след разход за енергия е под официалната линия на бедност. 638 лв. е линията на бедност през 2025 г.
“Работещите бедни са категорично и енергийно бедни. Липсват дългосрочни мерки. Трябва да се разработи социален климатичен план до юни. В този план трябва да се включат мерки за уязвими групи. В Министерския съвет има сформирана работна група, но не е включено гражданското участие. Предстои да изпратим карта на енергийната бедност. Имаме солидна база за тези мерки”, каза Пенева пред Bulgaria ON AIR.
Тя очаква, че парите, които ще дойдат от покачването на цените на тока за домакинствата, ще са над 300 млн. лв. за сезона, но те отиват и за по-голямото производство на електроенергия.
“Цената в момента, в който се повиши, ситуацията се влошава. Подготвеност имат единствено домакинствата с по-високи доходи. Децентрализацията и независимостта от мрежата са тенденциите, към които трябва да се насочваме. Първата инвестиция е голяма. Може да се започне с няколко крачки”, смята Пенева.