Поне 10 депутати ще напуснат парламента и оформилото се засега мнозинство зад кабинет “Желязков” ще се стопи с 5 гласа, ако Конституционният съд вкара “Величие” в Народното събрание.
КС поръча повторно броене на бюлетините в 1777 секции и проверка на 442 други протокола, за да отсъди дали партията на Ивелин Михайлов е била ощетена на вота на 27 октомври. Тогава тя остана на 0,001% от бариерата за влизане, или 21 гласа. А журналистически проверки на протоколите от случайни секции показаха наличието на гласове, които са били подадени за формацията, но не са били отчетени в резултатите.
Повторното броене бе възложено от КС на 18 вещи лица и приключи, очакваше се до края на миналата седмица експертите да предадат материалите си.
Ако магистратите отсъдят, че “Величие” е била ощетена, ще се наложи ново изчисляване на мандатите по системата Хеър-Ниймайер.
Няма как да се предвиди със сигурност кои парламентарни групи с кои депутати ще се сбогуват, преди да се обявят данни от новото броене и проверките на секционните протоколи. “24 часа” обаче изчисли как би изглеждал парламентът, ако се намерят 21-те гласа, оставили “Величие” под прага. Ето картината:
- ГЕРБ-СДС – 66 депутати,
- ПП-ДБ – 35,
- “Възраждане” – 34,
- “ДПС-Ново начало” – 29,
- БСП – 19,
- ДПС-ДПС – 19,
- ИТН – 17,
- МЕЧ – 11,
- “Величие” – 10
Това означава, че ГЕРБ губи три мандата, ПП-ДБ – по два, а всички останали без ДПС-ДПС – по един.
Или към тримата изпадащи от мандатоносителя ГЕРБ се прибавят още 2-ма от формациите, преговарящи за правителство, т.е. мнозинството им от 126 ще падне на ръба – 121 гласа.
Дори е възможен сценарий ДПС-ДПС да останат с един по-малко за сметка на “Възраждане”, което вече дава критичните минус 6 гласа.
Според експертите, до които са се допитали хората на Бойко Борисов обаче, загубата на новата коалиция ще е до 4-5 гласа общо.
Най-вероятно е ако влезе, Ивелин Михайлов да вкара хора от районите, в които партията му се е представила най-добре. Според обявените от ЦИК резултати това са Бургас, където “Величие” е получила 4,025%, Варна (6,264%), Велико Търново (6,324%), Габрово (5,371%), Добрич (4,648%), Плевен (4,555%), Пловдив-град (4,417%), Пловдив-област (4,669%), Русе (5,810%), Сливен (4,280%), Стара Загора (4,540%), Ямбол (4,632%). Като брой получени гласове най-силно партията е играла във Варна – 9593 бюлетини, Бургас (5278) и 23-и МИР в София, който е най-големият избирателен район в страната (5527), така че е възможно и там да вкарат човек.
Ако “Величие” стане парламентарна и вземе мандат от Варна, най-вероятно ще си ходи Кристиан Ганчев от ГЕРБ, показаха изчисления на “24 часа”. На мястото му ще седне проф. Юлиана Матеева – преподавател по право във Варненския свободен университет, която вече бе депутат в 50-ото НС.
Ако пък вкарат човек в 23-и МИР, пак ГЕРБ ще загубят мандат, защото са с най-малък остатък. Така изпада Николай Алгафари и влиза Стилиана Бобчева.
Другият вариант е БСП да изгуби човек в столицата, а това би означавало председателката на НС Наталия Киселова да изгори – тя влезе втора след Габриел Вълков, защото той размести листата с преференции. Възможно е, ако се стигне до тази хипотеза, Вълков да се откаже, за да няма пак до блокаж с избора на парламенарен шеф. Но пък може и това да се окаже удобен повод за нов председател при новото мнозинство.
Хората на Доган може да загубят мандата от Бургас на Ешереф Ешереф. Сега оттам алиансът има двама, а ПП-ДБ – един, макар че разликата им на 27 октомври бе само стотина гласа. И би влязъл водачът на “Величие” Любиша Блажевски.
Почти е сигурно “Величие” да вкара човек от Търново, там изпревариха парламентарната сила МЕЧ. Надали победителите в старата столица ГЕРБ ще загубят мандат, всички останали имат само по един депутат оттам и някой ще остане без търновски избраник. Най-вероятно ще е МЕЧ и ще отпадне секретарят на групата им Деян Петков.
Стигне ли се до разместване в Габрово, зам.-председателката на парламента от ИТН Николета Кузманова вече няма да е депутат. Ще влезе Недко Ангелов.
Лидерът Ивелин Михайлов ще е депутат от Плевен, ако “Величие” влезе. Възможните имена на останалите членове на ПГ са Цветан Панайотов (Добрич), Мария Илиева (Пловдив-град), Димитър Баберков (Пловдив-област), Валентин Кръстев (Русе), Григор Здравков (Сливен), Красимира Катинчарова (Стара Загора) и Милен Петров (Ямбол).
Двумесечният срок, в който следва Конституционният съд да се произнесе, изтича в края на месеца. Но заради сложната експертиза се очаква произнасяне в началото на февруари.
До делото се стигна по искане на пет партии – ПП-ДБ, “Възраждане”, ИТН, БСП и ощетената “Величие”, като някои от тях настояват за частично касиране на вота, а други – за повторно броене на всички гласове. Четирите парламентарни сили поискаха преразглеждане на изборните резултати заради съмнения за купен и контролиран вот в достатъчно големи размери, така че да повлияе на крайния резултат. КС допусна за разглеждане и петте жалби, като ги обедини в общо дело.