Много сериозно предупреждение към новия кабинет отправиха двама изявени експерти у нас.
Трудно ми е да дам оценка на новия социален министър, но знам, че се е занимавал с бизнес, с политическа дейност на общинско ниво и в парламента. Той започва с ентусиазъм, което е добре, дава заявка за решаване на някои въпроси, но дано има баланс и визия. Няколко големи проблема има за решаване, свързани с новия бюджет. Това е състоянието на пенсионно-осигурителната система и тежкото състояние на пазара на труда с липсата на качества на хората за нуждите на икономиката.
Това коментира пред Нова нюз бившият социален министър Христина Христова.
Теменужка Петкова има дълъг стаж във финансовото министерство, включително зам.-министър на финансите, така че нейното назначаване не е изненада. Пред нея има тежки задачи. Първата е възстановяване на финансовата и данъчната стабилност, коментира икономистът Васил Велев.
Бюджетът е пред взривяване. Тези 18 млрд. лв. дупка не са приказка, не са мит. Това са пари за предизборни обещания, обясни той.
В този бюджет, внесен от служебното правителство, има една значителна инвестиционна програма и дано тя се изпълни, за да може бизнеса да се развива. Тя е от 14 млрд. лв. и е важна. В тези 18 млрд. лв. влизат не само обещаните увеличения на заплатите и пенсиите, но и повишаване линията на бедност с 21%, което автоматично вдига всички социални плащания. Минималната работна заплата също е увеличена, но тя трябва по друг начин да се определя. Наистина има какво да се прави, посочи Христова.
В Румъния замразиха заплатите и пенсиите, защото страната влезе в свръхдефицит. Нас това ни чака същото, ако продължаваме по тази траектория. И проблемът не в приходите. Данъчните приходи се събират и то добре. Проблемът е в разходите, които не са съобразени с равнището на труда, на икономиката. Минималната заплата нарасна с 38% за две години при ръст на икономиката 4%, как става това?
Досега ние харчехме най-много в ЕС за заплати като процент от БВП, а сега увеличаваме тези разходи още. Това е несправедливо, защото служителите в администрациите изкарват повече отколкото хората, които работят в реалната икономика и изкарват парите за държавния бюджет, коментира Велев.