https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоЛюбопитноУчeните откриха "Супер-Венера": непозната досега категория екзопланета

Учeните откриха “Супер-Венера”: непозната досега категория екзопланета

Обект, който доскоро смятахме за част от най-разпространената категория планети в галактиката, се оказа нещо съвсем ново и непознато за науката.

Екзопланетата Енайпоша (GJ 1214 b), която обикаля около червеното джудже Оркария на около 47 светлинни години от Земята, досега беше смятана за мини-Нептун. Но задълбочените наблюдения с космическия телескоп Джеймс Уеб (JWST) разкриват, че тя наподобява Венера, но в значително по-голям мащаб. Този факт я превръща в първата известна планета от нова категория, наречена “Супер-Венера”.

Енайпоша е една от най-изследваните екзопланети. Открита през 2009 г., тя има маса и радиус, които я поставят между Земята и Нептун. По-късните наблюдения показват, че тя притежава значителна атмосфера.

Екзопланетите с подобни размери обикновено попадат в две основни категории: Супер-Земи и мини-Нептуни. Супер-Земите са скалисти планети, по-големи от Земята, с водородни атмосфери, ако изобщо имат такива. От друга страна, мини-Нептуните, които са най-разпространените сред известните над 5 800 екзопланети, имат плътни атмосфери, богати на водород и хелий, а повърхността им може да бъде покрита с течни океани.

И двете категории представляват интерес за учените, тъй като при подходящи условия биха могли да бъдат обитаеми. Именно поради тази причина Енайпоша е обект на интензивни изследвания – тя има радиус 2.7 пъти по-голям от земния и маса 8.2 пъти по-голяма.

Въпреки че тя се намира твърде близо до своята звезда, което я прави прекалено гореща за живот, близостта й до Земята позволява на учените да я изследват в детайли и да придобият ценна информация за подобни екзопланети в галактиката.

Атмосферата на Енайпоша е толкова плътна, че затруднява наблюденията, но изследване от 2023 г., базирано на данни от JWST и Хъбъл, предполага, че планетата може да има богата на вода атмосфера с изпарени метали.

Нови изследвания, ръководени от астрономите Евърет Шлауин от Университета на Аризона и Казума Охно от Националната астрономическа обсерватория на Япония, обаче разкриват още нещо изненадващо. При преминаване на планетата пред звездата, данните от JWST показват, че светлината е била повлияна от въглероден диоксид – в концентрации, сходни с тези на Венера, където той съставлява 96% от атмосферата.

„Засичането на сигнал за CO2 беше изключително трудно и изискваше внимателен статистически анализ, за да се потвърди неговата достоверност,“ обяснява Охно.

Допълнителни модели предполагат, че атмосферата на Енайпоша може да бъде доминирана от метали в ниските слоеве и сравнително малки количества водород. В горните слоеве се открива гъст слой от аерозолна мъгла и въглероден диоксид, което обяснява трудностите при наблюдението й.

Тези открития изискват допълнителни прецизни наблюдения, тъй като поставят под съмнение традиционните модели за структурата и еволюцията на подобни планети.

„Подчертаваме значението на по-нататъшните наблюдения с висока точност, за да потвърдим нашите заключения, тъй като те предизвикват досегашните схващания за вътрешната структура на екзопланетите,“ пишат учените в статията си.

Изследванията са публикувани в два научни труда в престижното издание The Astrophysical Journal Letters.

 

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X