Ако новата власт избере да следва разписаните вече планове за вдигане на осигурителната тежест с 5 пункта за две години, то това би означавало удръжките на всеки работник да скочат с около 100 лева месечно.
Засега не е ясно какви мерки планира да приложи новият финансов министър Теменужка Петкова. Тя е категорична, че няма да допусне дупката между разходите и приходите да надхвърли 3% от БВП. Това прогнозира икономистът Адриан Николов в „РеВизия” по Нова Нюз.
Според Николов не е добра идея да се посяга към фискалния резерв, за да може да се покрият харчовете от януари до март. „Този резерв трябва да се ползва в тежки ситуации”, подчерта икономистът и даде за пример COVID кризата.
По думите му в момента няма такава несигурност, която да изисква да се ползват средства от резерва. „Причината да се търси вариант да се вадят пари оттам е нежеланието да се съкращават разходи”, смята Николов.
„Това го видяхме много ясно през две действия на правителството в първите му дни – едното е запазването на допълнителното финансиране на електроенергията за бизнеса, а другото е експанзията на разходите за заплати в МВР”, обясни още той.
Николов е категоричен, че и двете теми е трябвало да бъдат обсъдени при дискусиите за новия бюджет и парламентът да реши.
Разходите на държавата в момента гонят 45% от брутния вътрешен продукт, което е в нарушение на Закона за публичните финанси. Според Николов държавата трябва да се върне към нормалните рамки на харчовете – 35 на сто от БВП.
„Това би позволило страната ни да постига икономически растеж, обратното изглежда „като че ли държавата иззема всичко”, заяви още Николов.