На 25 януари, според църковния календар, православните християни почитат Свети Григорий Богослов, архиепископ на Константинопол. Имен ден празнуват всички с името Григор, Григорий, Гриша. Името Григор означава “бодърстващ”.
Православният празник 25 януари (7 февруари стар стил) почита денят на паметта на св. Григорий Богослов, който се смята за един от бащите на църквата.
Григорий Богослов е роден през 329 г. в провинция Кападокия (днешна Турция). Бил е възпитан е в благородническо християнско семейство, учил в Атина – там се запознал с бъдещия свети Василий Велики и няколко години живял в неговия манастир. Връщайки се у дома, Григорий приел свещеничеството, въпреки че самият той не искал това, но не възразил на баща си. След смъртта на родителите си Григорий се разболял много тежко – околните били убедени, че той няма да се възстанови. Но свещеникът оцелял и отново се оттеглил в молитвите си. Скоро след това умрял и приятелят му Василий Велики.
Тогава Григорий отишъл в Константинопол (днешен Истанбул) по молба на местните жители, за да им помогне да защитят религията си срещу противниците на християнството. Григорий посветил част от живота си на тази борба, след което се завърнал в Назиан.
През последните години от живота си светецът писал много – неговото наследство се счита за собственост на православието. Общо Григорий създал 243 послания, 507 духовни стихотворения и 45 проповеди, сред които автобиографичните произведения „За съдбата“ и „За страданието на моята душа“, които се считат за литературни паметници. Църквата почита Григорий под името Богослов – това име преди това е било дадено само на любимия ученик на Христос – Йоан Богослов.
Православният празник на 25 януари според Юлианския календар е денят на Света Татяна Римска, както и денят на паметта на Свети Сава, архиепископ Сръбски.
В стари време предците ни са правили гадания за времето в близко бъдеще по знаците на ден. В народния календар 25 януари е празникът на Григорий Пролетен Покровител или Григоровден. За времето в близко бъдеще съди признаците на деня.
От това какъв е денят преди обяд, се съди това каква ще бъде първата половина на оставащата зима. Ако на този ден пеят птици, това означава, че ще има студове.
Денят на Свети Григорий отдавна се смята за семеен ден. На този ден е обичайно да се посещават близки и приятели.
На църковния празник 25 януари не трябва да се използва нецензурен език, да се кълне, да не се желае зло, да се обижда или да се клюкарства. Църквата не одобрява клюките, осъждането, мързела, алчността, завистта, отчаянието. Не можете да отмъщавате или да отказвате на тези, които искат помощ.
Според народните вярвания за този ден има някои забрани: не се хвалете със своите заслуги и добри дела, трябва да сте особено внимателни в този ден с думите, особено с лошите – казаното може да се сбъдне и не трябва да споделяте плановете си.
Хората се обръщат към Свети Григорий в трудни моменти, молят за укрепване на здравето и духа им, за помощ при отглеждането на деца. Смята се, че светецът допринася за финансовото благополучие на тези, които са свикнали да работят. На православния празник днес вярващите се обръщат към светеца с молитви – молят за своето здраве и здравето на близките си.
На този ден е обичайно тайно да се правят добри дела – всяко направено добро ще се върне десетократно към човека, който го е извършил.