С възпоменателна церемония на 27 януари /понеделник/ в Русе ще бъде отбелязана 80-ата годишнина от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер „Аушвиц-Биркенау“ по време на Втората световна война. Инициативата се организира от Регионалната организация на евреите „Шалом“ с председател Панайот Тотев, а на нея по традиция се очаква да присъстват десетки русенци, сред които и множество представители на държавната и местната власт.
Събитието, което се реализира със съдействието на Областната администрация, ще се проведе от 12.30 часа пред паметника на жертвите на Холокоста на площад „Д-р Мустаков“.
„Уроците на миналото и почитането на паметта на милионите жертви на Холокоста ни вменяват морални задължения към настоящето. Едно от тях е да не позволяваме на безразличието да обземе ежедневието ни, защото тогава подобни кошмари могат отново да се превърнат в част от действителността“, коментира областният управител Драгомир Драганов. Той отбеляза и ролята през последните години на Областната администрация при провеждането на редица събития, посветени на толерантността и недопускането езика на омразата.
Началото на кошмара, наречен Холокост, бива даден в нощта на 9 срещу 10 ноември 1938 година. Тогава започва вълна от погроми срещу евреи в Германия и Австрия, а нощта бива наречена Кристална. Наименованието идва от звука от потрошените стъкла на хиляди витрини на над 750 магазини, собственост на евреи. Опустошени са дори и синагоги. 30 000 евреи са арестувани и изпратени в съществуващите вече концлагери, а 91 са убити.
Зад набезите стои паравоенната организация на управляващата Националсоциалистическа германска работническа партия и те са извършени по инициатива на нейния водач Адолф Хитлер. Няколко години по-късно следва и т.нар. „Общ план за окончателното разрешаване на еврейския въпрос в Европа“ – всъщност това е заповед с подписа на Хитлер от януари 1942 година, която предвижда депортирането на 11 милиона евреи в концентрационни лагери. Част от този списък е и страната ни.
България обаче успява да спаси своите над 48 000 евреи. Във войните за национално обединение на България в периода 1885 – 1945 година загиват около 1000 български евреи. Няма документи, които да свидетелстват за предателство, дезертьорство или отклонение от военните задължения, допуснати от български евреи офицери и войници. Факт, който говори еднозначно за техния безкористен патриотизъм.
На 27 януари се прекланяме и пред паметта на всички останали жертви на нацизма. Сред тях са стотици хиляди роми, синти, инвалиди, военнопленници, хора непримирими с мерзавщината на този режим. Според различни източници общият брой на жертвите на Холокоста надхвърля 10 милиона.
27 януари е обявен за Международен ден в памет на жертвите на Холокоста с резолюция на Общото събрание на ООН на 1-ви ноември 2005 година. Мемориалът в Русе, посветен на жертвите, бе издигнат през 2018-а. Той е изградена със средства на „Шалом“ и с дарения на израелски фирми. Проектът бе предоставен безвъзмездно от русенския архитект Цвети Русинов.
В последствие екип от Областна администрация – Русе реализира редица събития, посветени на приноса на България в спасяването на евреите от Холокоста. Направена бе и информационна кампания по случай изграждането на уникалния по рода си в цял свят мемориал „Стената на българските праведници“, който беше открит през юни 2021 г. в столичното 134-то училище с изучаване на иврит „Димчо Дебелянов“. Той е посветен на 20-те смели българи, записани със златни букви в книгата на хуманността на Световния център за възпоменание на Холокоста „Яд ВaШeм“. Идейният замисъл на проекта и неговото финансиране са на Роман Стоянов, основател на Българо-еврейски културен институт, потомък на българския „праведник на света“ Младен Иванов, който дава подслон на множество евреи в онези мрачни години и доказва, че човечността е жива.