https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбщество50 ученици от русенско се обучават по иновативна методика

50 ученици от русенско се обучават по иновативна методика

50 ученици от две училища в русенско вече близо месец изучават правата на човека в извънкласни часове като част от изпълнение на инициативата „Ромски омбудсман“, която се реализира от Клуб „Отворено общество“ – Русе в партньорство с местната областна администрация.

По думите на областния управител Драгомир Драганов подобни проекти доказват, че когато обединим усилията си, можем да изградим по-силна, по-справедлива и по-ангажирана общност.

„Убеден съм, че подобни проекти повишават културата на общуване между подрастващите, но също така те са в основата на това те да осъзнаят жизненоважната роля на демократичните ценности в съвременното общество“, коментира Драганов.

„Днес повече от всякога е важно да пазим и утвърждаваме демокрацията – не само като форма на управление, но и като начин на мислене и отношение към света. В свят, който се променя бързо, демокрацията ни дава възможността да бъдем активни участници в собствения си живот и в развитието на общностите, към които принадлежим“, коментира още областният управител.

В партньорските училища ОУ „Ангел Кънчев“ – Русе и „П.Р. Славейков“ – с. Обретеник ученици от 5 до 7 клас научават чрез игри и дискусии повече за правата си като граждани на Европейския съюз и за ролята на европейските ценности в ежедневието си. За обучението се използва специално разработена иновативна методика по проекта.

Тя дава възможност за информиране на учениците за пълното упражняване на човешките им права, насърчава към активно участие в демократичните процеси, способства за ефективно прилагане на равенството между половете и превенция на форми на насилие и не на последно място улеснява достъпа до информационни услуги и консултиране.

Методиката предлага 28 урока с въведение и игри от неформалното образование, които без усилие могат да бъдат приложени във формални образователни институции с цел подобряване на социалното включване на ученици от етническите малцинства, но не само.

Основна цел на иновативния инструмент е да повиши капацитета на учителите да стимулират активна ангажираност и да поддържат устойчива мотивация за учене сред учениците чрез използване на методите на неформалното образование, прилагани в учебна среда. На практика проектът стимулира критичното мислене, изследователските умения и най-вече начините за себеизразяване сред учениците.

Припомняме, че инициативата „Ромски омбудсман“ се реализира в рамките на проект „Права и ценности“, финансиран от ЕС и Фондация Работница за граждански инициативи/ФРГИ/.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X