https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоС едноминутно мълчание русенци отбелязаха 80-ата годишнина от освобождаването на "Аушвиц -...

С едноминутно мълчание русенци отбелязаха 80-ата годишнина от освобождаването на “Аушвиц – Биркенау”

С едноминутно мълчание и поднасяне на цветя десетки русенци отбелязаха 80-ата годишнина от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер „Аушвиц-Биркенау“. Инициативата бе организирана от Регионалната организация на евреите „Шалом“ с председател Панайот Тотев, както и със съдействието на Областната администрация в крайдунавския град, а почит към паметта на милионите еврейски жени, мъже и деца, убити по време на нацизма, отдадоха представители на държавната и местна власт.

На събитието присъстваха заместник областният управител Георги Георгиев, заместник-кметът на Община Русе Златомира Стефанова, както и народният представител Иван Белчев.

„Холокостът е невидимата морална линия между доброто и злото, линията, която разделя човешкото от изкуствено нагнетяваната омраза и създаването на пропаганден фронт, използван за безсмисленото противопоставяне между хората. В ден като този трябва да си припомняме уроците на историята, за да не повтаряме пагубните за човечеството грешки. За съжаление и днес сме свидетели на опити за разделение и насаждане на омраза в желание за извличане на политически дивиденти“, каза в обръщението си към присъстващите Георги Георгиев.

„Наше човешко право е да изберем хуманността и съпричастността един към друг, т.е. това е въпрос на личен избор и отговорност към обществото. Нека никога не забравяме, че Холокостът беше не само престъпление, при което бяха избити милиони невинни хора, а жалък опит за унищожаване на човешката същност – на индивидуалността и на вярата в доброто в човека. Холокостът не е само част от миналото, но и урок, който ни напомня за опасността от нетърпимостта, безправието и липсата на демокрация. Холокостът ни вменява морални ангажименти към настоящето и ни задължава да запомним, че човешкият живот е безценен и че всяко лице, независимо от етнос, религия или произход, има право на достойнство и уважение“, допълни заместник областният управител.

„Датата 27 януари ни напомня не само за ужасите на Холокоста, но и за дълбокия човешки дълг – да помним, за да не се повтарят никога тези страдания. В този ден отдаваме почит на всички мъже, жени и деца, чиято съдба бе белязана от безчовечност и несправедливост, както и на оцелелите, които са съжителствали в дух на разбирателство и взаимно уважение. Европейската общност е неразделна част от този дух, допринасяйки със своята култура, традиции и човечност за развитието на нашия град. Днес, повече от всякога, е важно да си припомним ценността на толерантността, съпричастността и защитата на човешкото достойнство. Нека никога не забравяме миналото, за да продължаваме да градим бъдеще, в което омразата и дискриминацията нямат място“, каза от своя страна заместник-кметът Златомира Стефанова.

Емоционално бе и словото на бащата на заместник-председателя на Регионалната организация на евреите Стела Дионисиева Адриан Василев. „Колкото пъти минавам покрай тази плоча тук, толкова пъти се сещам, че през миналия веки българският народ е добавил нещо към думите на Иван Вазов, че и ние сме дали нещо на света – дали сме, наистина“, каза той и припомни завета на майор Анатолий Шапиро, който е сред първите влезли в лагера „Аушвиц“ при неговото освобождаване: „Хора, пазете живота върху тази земя“. Не на последно място Василев припомни цитат и от Книгата на Еклисиаста: „Има време е за събиране на камъни, има време за разхвърляне на камъни“. „Мисля, че допреди 10 години светът събираше камъни, за съжаление сега ги разпръсква“, сподели още Адриан Василев.

От своя страна Панайот Тотев благодари на представителите на държавната и местна власт за оказаното внимание и засвидетелстваното уважение и съпричастност.
Веднага след това присъстващите имаха възможност да разгледат оригинални снимки от архивите на „Шалом“, представящи кошмара на войната. Кадрите са общо 10, като сред тях има дори такива направени от германските SS-овци.

Началото на кошмара, наречен Холокост, бива даден в нощта на 9 срещу 10 ноември 1938 година. Тогава започва вълна от погроми срещу евреи в Германия и Австрия, а нощта бива наречена Кристална. Наименованието идва от звука от потрошените стъкла на хиляди витрини на над 750 магазини, собственост на евреи. Опустошени са дори и синагоги. 30 000 евреи са арестувани и изпратени в съществуващите вече концлагери, а 91 са убити. Зад набезите стои паравоенната организация на управляващата Националсоциалистическа германска работническа партия и те са извършени по инициатива на нейния водач Адолф Хитлер.

Няколко години по-късно следва и т.нар. „Общ план за окончателното разрешаване на еврейския въпрос в Европа“ – всъщност това е заповед с подписа на Хитлер от януари 1942 година, която предвижда депортирането на 11 милиона евреи в концентрационни лагери. Част от този списък е и страната ни. България обаче успява да спаси своите 48 000 евреи. Във войните за национално обединение на България в периода 1885 – 1945 година загиват около 1000 български евреи. Няма документи, които да свидетелстват за предателство, дезертьорство или отклонение от военните задължения, допуснати от български евреи офицери и войници. Факт, който говори еднозначно за техния безкористен патриотизъм.

Днес се прекланяме и пред паметта на всички останали жертви на нацизма. Сред тях са стотици хиляди роми, синти, инвалиди, военнопленници, хора непримирими с мерзавщината на този режим. Според различни източници общият брой на жертвите на Холокоста надхвърля 10 милиона.

27 януари е обявен за Международен ден в памет на жертвите на Холокоста с резолюция на Общото събрание на ООН на 1-ви ноември 2005 година. Мемориалът в Русе, посветен на жертвите, бе издигнат през 2018-а. Той е изградена със средства на организацията и с дарения на израелски фирми. Проектът бе предоставен безвъзмездно от русенския архитект Цвети Русинов.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X