Новият президент на САЩ Доналд Тръмп стартира очакваната си мащабна търговска война като обяви 25% мито върху всички стоки, които влизат в страната от Колумбия. Санкцията бе мотивирана с отказа на Колумбия да приеме самолети с депортирани мигранти. Тръмп освен това забрани колумбийски чиновници да стъпват на американска територия, а колумбийските туристи и товари – да бъдат подлагани на щателни проверки по границите. “Това е само началото”, каза Тръмп. Митото на колумбийските стоки след една седмица ще е 50%, закани се Тръмп.
В отговор колумбийският президент Густаво Петро обяви 25% мита върху вноса от САЩ. В “Туитър” Петро първоначално заяви, че ще наложи 50% мита, но по-късно изтри поста и обяви, че е инструктирал министъра на външната търговия „да повиши митата върху вноса от САЩ до 25%“.
49 минути по-късно обаче Петро каза, че е готов да прати президентския самолет до САЩ за да прибере мигрантите, а Тръмп пусна в своята социална мрежа TruthSocial свой колаж в гангстерски стил и с надпис FAFO – изразът е съкращение от “Fuck Around, Find Out” и се използва като предупреждение, че действията имат последствия. Нещо като “Играй си с огъня и ще се изгориш.”
По-късно Белият дом обяви, че Колумбия е отстъпила и се е съгласила на „неограничено приемане на всички нелегални чужденци от Колумбия, върнати от САЩ, включително на американски военни самолети, без ограничения или забавяне“, се казва в изявлението.
„Днешните събития ясно показват на света, че Америка отново е уважавана – се добавя в него. – Президентът Тръмп ще продължи яростно да защитава суверенитета на нашата страна и очаква всички останали нации по света да окажат пълно съдействие, за да приемат депортирането на своите граждани, които се намират незаконно в САЩ.“
В крайна сметка говорителката на Белия дом Карълайн Левит обяви, че САЩ няма да налагат санкции и мита на Колумбия, след като тя се съгласи да приеме депортирани мигранти.
Левит подчерта, че “правителството на Колумбия се е съгласило с всички условия на президента Тръмп и добави, че указите, с които щяха да бъдат въведени 25% мита върху всички входящи колумбийски стоки, а след това да бъдат увеличени до 50% след една седмица, ще бъдат “държани в резерв и няма да бъдат подписани”.
Тръмп обаче ще запази визовите ограничения за колумбийските служители и засилените митнически проверки на стоките от страната, “докато не се върне успешно първият самолет с депортирани колумбийски граждани не бъде успешно върнат”.
По-рано вчера колумбийският президент Петро обяви, че е забранил влизането на американски военни самолети, превозващи депортирани мигранти, и заяви, че ще приема само граждански полети, на които се отнасят с мигрантите с „достойнство“. „Мигрантът не е престъпник и трябва да бъде третиран с достойнството, което заслужава едно човешко същество. Ето защо отпратих американските военни самолети, превозващи колумбийски мигранти“, написа президентът в мрежата „Екс“.
Густаво Петро допълни, че би приел мигранти, докарани с „пътнически самолети“, които „не са третирани като престъпници“. В същото време Петро заяви, че в Колумбия нелегално живеят 15 660 американци и техния миграционен статут ще трябва да бъде преразгледан.
Почти всички страни в Южна и Централна Америка протестираха срещу принудителната депортация на емигранти, които властите в САЩ започнаха.
Министерството на външните работи на Бразилия възнамерява да поиска обяснения от правителството на САЩ за „унизителното отношение“ към бразилци по време на полет за депортация, предаде Ройтерс, като се позова на публикация на министерството в „Екс“. В петък депортирани от САЩ бразилци пристигнаха в родината си с белезници на ръцете. При пристигането си някои от пътниците също така съобщили за лошо отношение по време на полета, посочват местни медии. Самолетът, на борда на който били 88 бразилски пътници, 16 американски агенти по сигурността и осем членове на екипажа, първоначално е трябвало да пристигне в Бело Оризонте в югоизточния щат Минас Жераис. Според бразилското Министерство на правосъдието обаче той е направил непланирано спиране в Манаус, столицата на Амазонас, поради технически проблеми.
Там бразилските власти наредиха да бъдат свалени белезниците на пътниците, а президентът Луиз Инасио Лула да Силва нареди самолет на бразилските ВВС да поеме останалата част от пътуването, се казва в изявление на правителството.
Ситуацията в Венецуела е особено чувствителна, тъй като е основен източник на мигранти. Правителството на Мадуро използва миграционната политика на САЩ като политически инструмент, критикувайки я като проява на “империализъм” и “дискриминация”, докато се бори с вътрешните си миграционни кризи.
Чили и Перу приемат значителен брой венецуелски мигранти и може да изразят тревога относно потенциалните последици от американската миграционна политика върху тяхната способност да управляват вътрешните миграционни потоци и социалните услуги.
Централноамериканските страни като Гватемала, Салвадор и Хондурас имат дълга история на миграция към САЩ и вероятно ще изразят разочарование от политики, които застрашават тяхните граждани. В началото на годината президентът на Хондурас Сиомара Кастро заплаши да закрие американските военни бази в страната си, ако новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп изпълни заканата си да депортира масово хондурасци след встъпването си в длъжност. На 24 януари бяха извършени два полета от американските военни до Гватемала.
Мексиканският град Тапачула – на границата с Хондурас, пък е отправен пункт за всички мигранти от Централна Америка. Там хиляди мигранти тръгват пеша заедно към САЩ – така те смятат, че са по-трудно атакуеми от правителството на Мексико. В момента към САЩ се движи точно такава група от 2 хил мигранти. На 24 януари Мексико отказа да даде разрешение за кацане на военен самолет C-17, който превозваше депортирани мигранти.