С 38 гласа „за“, 112 „против“ и 48 „въздържали се“ парламентът отхвърли на първо четене законопроекта за регистрация на чуждестранните агенти, внесен от „Възраждане“.
Законопроектът беше подкрепен от всички депутати от „Възраждане“ и четирима от „БСП-Обединена левица“. От ГЕРБ-СДС (53-ма депутати), от „Продължаваме промяната-Демократична България“ и от „ДПС-Ново начало“ бяха „против”. Седем народни представители от ГЕРБ-СДС, шестима от „БСП-Обединена левица“ и парламентарните групи „Демокрация, права и свободи“-ДПС, „Има такъв народ“ и „Морал, единство чест“ (МЕЧ) се въздържаха.
Със законопроекта се предлагаше регистрация на всички лица, получили или получаващи чуждо финансиране. Предвиждаше се в Министерството на правосъдието да се създаде публичен електронен регистър на чуждестранните агенти, към който задължените лица по този закон да декларират, че получават чуждестранно финансиране в 15-дневен срок, след като размерът на получените от тях средства достигне сумата от 1000 лева.
В мотивите си от „Възраждане” посочват, че със законопроекта се гарантира прозрачност на финансирането на лица и организации, чиято дейност е свързана с информиране на обществеността и формиране на обществено мнение и които в същото време са проводници на чужди държавни или корпоративни интереси на територията на България.
Дебатът по законопроекта продължи около три часа. По време на обсъждането Костадин Костадинов („Възраждане”) и Ивайло Мирчев („Демократична България”) влязоха в пререкания в пленарната зала, което наложи намесата на квесторите, и беше дадена почивка за възстановяване на реда в залата.