Законопроектът за таван на надценките го обсъждахме не един или два пъти. Поздравявам колегите и Мая Манолова, че го внесоха днес в НС. Това наистина е безобразие. Един производител на кисело мляко например – то му струва една единица, а в супермаркета струва 4-5-6 единици. Удрят се и българските производители в големите вериги. Това заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов в ефира на bTV.
„Няма да има намалявания на никакви социални разходи и нека хората да са безкрайно спокойни. За най-уязвимите в обществото ни ще бъдат осигурени социалните плащания. Има решение на НС за заплатите в МВР и МО, то трябва да бъде спазено. Може обаче да се прегледа кои хора взимат пенсия и са на заплата едновременно. Важно е, че няма да има увеличаване на данъците – това е сериозно достижение в тази тежка ситуация“, обясни той по повод Бюджет 2025.
За „дупката“ от 18 млрд. в бюджета, министър подчерта: „За жалост, има такава дупка и това са реалностите в бюджета. От тях, при 3% дефицит, това са 6 млрд., остават останалите 12 млрд. Има вече сериозни виждания как от сивия сектор да се взимат пари, защото той се оказа силно напреднал в последните години заради служебните кабинети. Повече възможности на „Митници“ и НАП също ще помогнат.“
По думите му има логика в доводите и за 9% ДДС за ресторантьорите, и за 20%. Министерски съвет обаче ще излезе с единно решение.
„Влизането на БСП в толкова сложно управление бе голям компромис за достигане на стабилност в страната. Не беше нормално да идем на осми избори за 3 години. Фактът, че правим всичко възможно в това най-сложно министерство в момента – МТСП, говори, че БСП полагаме всички усилия да постигнем стабилност. Намерили сме добър диалог с колегите от сложното управление“, допълни Гуцанов.
Относно регулаторите, той изтъкна: „Сега се влиза в нормален режим. Не мисля, че той е ускорен в момента. Има изтекли регулатори от 3-4 години. Това нормално ли е? Трудно ще се намерят 160 гласа. Нека да стартира този процес и вече където е необходимо ще се обсъди на Съвета за съвместно управление кое е допустимо и кое – не. Има неща, които не могат да се случат. От икономиката – по никакъв начин да не се продава оборудването на ядрената ни централа в „Белене“. Този процес не е тръгнал, слава Богу. Борисов един път каза, че това е гьол, а после, че е изключително важен обект. Мисля, че виждате други тенденции в света – ядрената енергетика допреди две години беше опасна, а сега е зелена енергия и е най-евтината.“
И уточни, че е говорено с ГЕРБ и с другите партии в управлението относно „Белене“. „Считаме, че сега, когато се прави подробното споразумение за управление на държавата, тази тема ще се обсъди в детайли. Аз мисля, че ще има здрав разум и нещата ще се случат. На първо място, ние гледаме интереса на България.“
Гуцанов е и кандидат за председател на БСП. За предстоящия Конгрес на партията той заяви: „Важно е да направим сериозен конгрес на БСП. За мен бе от изключителна важност да се затворят вътрешнопартийните фронтове; да има голяма обединена левица. Трябва да се спазва Устава на БСП, тоест всеки член на партията да гласува. Какво ще стане – нека видим какъв ще е дебатът. Считам, че трябва да бъде изпълнен Уставът и да има пряк избор, но дебатът ще бъде в зала. Това безспорно е по-демократичният начин, но дали може да бъде приложен в тежката ситуация – ще видим. Ще искаме да се обсъди управленска програма. Това е редно да излезе от Конгреса. Иска ми се да престанат тези бюджети година за година, за да се зимува. Трябва перспектива на България за поне 5-10 години напред.“
Той допълни, че работи със старите заместници от миналия кабинет.
„Диалог и спокойствие“, призова на финала той.