Амбицията ни е до края на годината във всеки областен град да има регионален център за консултации с пострадали от домашно насилие, съвместно с адвокатските колегии, каза министърът на правосъдието Георги Георгиев по време на парламентарния контрол. Той посочи, че на много места вече има създадени такива центрове.
Георгиев отбеляза, че домашното насилие не е битов проблем, а е посегателство срещу човешките права. Също така обясни, че безплатната правна помощ от държавата може да бъде получена от гражданите, които са под прага на бедността.
По думите му статистиката е и притеснителна, но има и положителни тенденции. Министърът изведе данни, според които над 53 хиляди са сигналите подадени до МВР, но има изключителен голям ръст от 73% на издадените от съдилищата заповеди за защита за периода от 2020 г. до 2025 г.
Друг приоритет на Министерство на правосъдието е приемането на Национален координационен механизъм, по който се работи от години. Георгиев определи като безобразие неусвояването на 100% от заделените средства за превенция на домашното насилие и заяви, че това не бива да се повтаря.
Министър Георгиев обяви още, че през следващата седмица ще проведе заседание работна група с над 50 експерти, чиято цел е да предложи на Народното събрание мерки по прилагане на директива за превенция на домашното насилие, свързани с координация между институциите и информационни кампании.
Преди дни в интервю министърът съобщи, че с 50% са се увеличили регистрираните сигнали за домашно насилие в страната през 2024 г. спрямо 2023 г., а издадените заповеди за защита са 5000, което е с 20% повече в сравнение с 2023 г.