https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоЗдравеБебе на 3 седмици беше спасено с мисия на "Спартан" от Белград...

Бебе на 3 седмици беше спасено с мисия на “Спартан” от Белград за София

Българка претърпява тежко раждане в Белград, детето се ражда с усложнения, което налага то да бъде транспортирано от Белград до София за лечение. Бебето е едва на 3 седмици. Зад поредната успешна мисия обаче се крие отлична координация и професионална подготовка.

“Спасяването на всеки живот е важно за нас, но спасяването на детския живот носи максимално удовлетворение на целия екипаж. Няма нещо по-специфично в този полет, опитали сме се всеки полет да го стандартизираме, но всеки пациент има своята особеност и затова целият екипаж трябва да работи като един отбор заедно с медицинските екипи. За наша радост не сме имали никакви трудности. Времето беше с нас и както до сега – всеки ден полет е организиран съвместно с детската болница, което за нас е истинска радост”, каза командир Йордан Димитров.

“Когато изпълняваме мисия, няма никакви емоции. Когато аз се качвам на самолета, съм с чисто съзнание. Знам, че всеки един член от екипажа знае какво трябва да изпълнява, знае си задълженията. Спасяването на човешкия живот е много ценно, а също така е много ценна ии благодарността в очите на хората и близките, очите на човека никога не лъжат”, отбеляза помощник командир капитан Николай Калайджиев.

“Детето беше в тежко общо състояние, в транспортен кувьоз го превозихме. Това е десето дете, което превозваме успешно през последните няколко години. Многократни са мисиите, които сме изпълнили за донорски ситуации, за спасение на човешки живот”, разказа медицинската сестра старшина Мария Борисова от ВМА.

Д-р Благомир Здравков, директор на болницата по детски болести “Професор Иван Митев” е категоричен, че зад такива мисии стои отлична организация и преценка на риска за състоянието на пациента при транспортиране.

“От 2016 година работим по транспорта на критично болни деца. Организацията всъщност е една междуведомствена комуникация на първо място между нашата болница, Военновъздушните сили и Военно-медицинската академия. От друга страна Министерството на здравеопазването и Министерството на отбраната имат координационна дейност. Също са включени консулските служби на държавата в различните страни и съответните регионални ръководства на въздушното движение. Всъщност, за да една мисия е успешна, най-важното е всяко от звената да си свърши работата по най-добрия начин. В годините ние успяхме да се стиковаме изключително добре и по тази причина винаги работим в много тясна колаборация с колегите. Най-бързо сме излетели в рамките на 6 часа. Като тук трябва да обърна внимание, че всъщност това не са точно спасителни мисии. Те са спасителни мисии, ако касаят военно-временни действия или взимане на пациенти от мястото на инцидента. За нас това е вторичен транспорт. Когато трябва от едно лечебно заведение пациентът да бъде транспортиран до друго по конкретни клинични индикации. Във вторичния транспорт изключително важно е прецизността и оценката за транспортабилност на пациента. Тогава бързането, таймингът не е първият фактор от значение, а прецизността. Защото в този случай, за който сега разказаха колегите от „Враждебна“, един малък пропуск в цялостния, да кажем, мониторинг на новороденото, може да доведе до сериозни усложнения по време на полета”, заяви д-р Благомир Здравков, директор на болницата по детски болести “Професор Иван Митев”.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X