13 са превишенията на средноденонощната норма на фините прахови частици 10 микрона, регистрирани в АИС „Възраждане“ – Русе през януари. Това показват данните от месечната справка, публикувана на интернет страницата на РИОСВ – Русе. Средномесечната концентрация е била 51,45 μg/m³ (микрограма на кубичен метър). Най-високата измерена стойност е била на 6 януари – 1.8 пъти над нормата от 50 μg/m³, а най-ниската стойност на измереното превишение е 1,2 – на 1 януари.
Климатичните фактори, наред с използването на твърди горива са най-съществените фактори за задържането на този атмосферен замърсител в приземните слоеве на атмосферата. През януари средната скорост на вятъра, регистрирана от АИС „Възраждане“ е 0,8 m/s. Според скалата на Бофорт, определяща скоростта на вятъра, е от първа степен и носи названието „тихо време“. За периода са характерни и температурни инверсии. Липсата на вятър и валежи, причинява задържането на концентрациите на ФПЧ10 в приземния въздух на града.
Праховите частици са основен замърсител и постъпват в атмосферата от голям брой антропогенни източници – енергетика, индустрия, пътния транспорт, изгаряне на различни твърди и течни горива, изгаряне на отпадъци и др. В страната се извършва мониторинг на фините пархови частици 10 и 2,5 микрона, като за ФПЧ10 са определени средноденонощна и средногодишна норма, а за , ФПЧ2.5.- само средногодишна. Естествените източници, като ресуспендиране на почва и прах, морския аерозол, вулканични изхвърляния, горски пожари и вторичен аерозол от биогенен произход могат също да водят до значително замърсяване с прахови частици. Вредата от праховите частици върху човешкото здраве зависи основно от размера, концентрацията и химическия им състав.