https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоПоследни новиниХърватите протестират пред банките заради високите цени и услуги

Хърватите протестират пред банките заради високите цени и услуги

Протест на потребителите, озаглавен „Пет минути предупредително мълчание”, организиран от платформата „Ало, инспекторе”, започна в 12 без пет днес пред централата на Хърватската народна банка, предаде националната телевизия ХРТ.

Подобни протестни акции се организират в още 20 хърватски града, уточниха организаторите.

От платформата организатор казаха, че причините за протестите са огромното увеличение на цените на продуктите и услугите, най-високата инфлация в ЕС, бездействието на Хърватската народна банка и държавните органи, алчността на банките и телекомуникационните оператори, както и бедността и социалната несправедливост.

След петминутното мълчание, точно в 12, събралите се с освирквания сигнализираха, че времето на мълчание е изтекло, съобщи БТА.

Организаторите на протеста пред Хърватската народна банка смятат, че тя е съвместно отговорна за огромното увеличение на цените в Хърватия и споделя отговорността за факта, че Хърватия има най-високата инфлация в Европейския съюз.

Йосип Келемен, съветник на платформата „Ало, инспекторе”, каза, че решението за протест пред Хърватската народна банка (ХНБ) е взето, защото „ХНБ е отговорна за цените на хърватския пазар според закона и защото не е направила нищо за стабилизирането им”.

„Тя дори не задейства механизмите, които можеше да задейства. Тъй като ХНБ е отговорна и за операциите на банките в Хърватия, ние решихме да им изпратим съобщение чрез този протест, че те трябва да предотвратят по-нататъшни увеличения на таксите, преди всичко с цел предотвратяване на инфлацията в Хърватия”, добави Келемен, цитиран от ХРТ.

Платформата „Ало, инспекторе” призова потребителите в други градове да вдигнат шум по обяд със сирени на автомобили, свирки от прозорците на апартаменти и къщи, на улицата, на работните места и където и другаде да се намират.

Те цитираха и данни, според които повече от 750 хиляди граждани в Хърватия живеят в риск от бедност.

Междувременно „Ерсте Банк” (Erste Bank) реши да се откаже от обявените увеличения на таксите за банкиране на дребно, които трябваше да влязат в сила от 1 април 2025 г., съобщиха от банката, цитирани от ХРТ. Обявените намаления на таксите, които, наред с други неща, се отнасят до трансгранични и международни преводи и директни дебити в единната зона за плащания в евро (SEPA), както и промяната в начина, по който определени такси се представят от проценти към абсолютни суми, остават в сила и ще се прилагат от 1 април 2025 г.

„Въпреки че все още има добре обоснована пазарна основа за определени корекции на компенсациите под формата на нарастващи вложени разходи, ние сме наясно с обективните обстоятелства и факта, че за гражданите става все по-трудно да поемат тежестта на нарастващите разходи за живот. Поради тази причина взехме това решение и се опитахме да допринесем за облекчаване на текущия ценови натиск”, каза членът на Управителния съвет на „Ерсте Банк” Катарина Кралевич.

По време на протестите парламентът обсъжда мерки за контрол на цените – закон, който трябва да защити стандарта на живот на гражданите от инфлацията и да осигури бърза реакция при смущения на пазара. Още преди обсъждането на законопроекта за извънредни мерки за контрол на цените опозицията заяви, че не е доволна от закона. Законът, който правителството изпраща в процедура по спешна процедура, ще влезе в сила от първия ден след публикуването му в Държавен вестник.

Съгласно с него търговците на дребно ще бъдат задължени редовно да публикуват и актуализират цените на всичките си продукти на уебсайтовете си и ще трябва да осигурят безпрепятствен достъп до дигитални инструменти, които ще предоставят на клиентите възможност да сравняват цените в реално време. Всеки търговец ще трябва ясно да посочи текущата цена на дребно, както и предишната цена на дребно на продукта от определен период или в определен ден. Това ще позволи по-лесно проследяване на промените в цените и прозрачна информация за потребителите.

Предложеният закон предвижда таван на цените за ключови продукти и услуги и ясно етикетиране на продуктите с таван на цените. Това означава, че търговецът е длъжен да поставя надписи върху продуктите, чиито цени са регулирани, а в магазини с площ над 400 кв. м да осигурява специални търговски площи за тези продукти.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X