Съпредседателят на „Продължаваме Промяната” Кирил Петков заяви пред журналисти, че в сряда се е върнал от Мюнхенската конференция по сигурността.
“Нашата бърза реакция вчера – на Асен Василев и на цялата коалиция, направи така, че една огромна грешка в бюджета да бъде поправена”, обясни той.
Той заяви, че 2 милиона пенсионера ще си получат цялото повишение на пенсиите от близо 9%, вместо 5%.
“Мисля, че ГЕРБ и техния министър на финансите поправи тази грешка и те за първи път са в среда, в която опозицията веднага да каже къде са им грешките”, допълни Петков.
“Най-рано от всички Асен Василев от всички каза къде е големият проблем, че е изчислено швейцарското правило по грешен начин и искат бюджетът да ощети 2 милиона пенсионера, всички други имаха преразказ”, обясни още той.
Петков заяви, че еврозоната е “национална цел”. “Тя е свръхцел за нашата коалиция. Ние не само, че не саботираме, ние им помагаме тази цел да бъде постигната”, каза още Петков. “Вчера им казахме – внесете бюджет с 3% дефицит, с 40% разходи от БВП, който европейците да приемат и конвергентният доклад да бъде постигнат. Ние сме конструктивна опозиция, може да им помогнем даже с част от идеите как да стане бюджет така, че Европа да го приеме”, обясни Петков.
Според него има и други проблеми в бюджета – замразяването на майчинството, замразяването на данъчните кредити за младите семейства. “Има още проблеми за изчистване, но националната ни цел за еврозоната е надпартийна”, каза Петков.
Той обясни и кой го е поканил на Мюнхенската конференция по сигурността. “Поканиха ме организаторите на конференцията като бивш премиер на България”, категоричен бе Петков.