Авторът на бюджета е Министерство на финансите и в него са залегнали политики на управляващото мнозинство, подкрепило Росен Желязков за министър-председател. Важно е да има стабилно мнозинство с ясна политическа отговорност, защото в момента отговорност носи Росен Желязков и мнозинството, което го подкрепя. Асен Василев няма никакво отношение към благоразумната политика за публичните финанси и фискална политика. Бюджет 2025 е възможният бюджет, но може да бъде и по-добър.
Това заяви бившият финансов министър Владислав Горанов пред bTV.
Малко над 400 млн. лв. е допълнителният разход, който трябва да направи бюджетът на Държавното обществено осигуряване, за да осигури осъвременяването на пенсиите по така нареченото “швейцарско правило”. Това, което може да се направи е чрез оптимизиране на инвестиционната програма и темповете, с които ще се развиват общинските проекти, ще трябва да бъдат забавени. Публичните инвестиции са нещо важно не само за местните политици, но и за хората, добави Горанов.
“Напрежение по отношение на общинските проекти има и ще има, като програмата ще се изпълнява в следващите няколко години”, подчерта Владислав Горанов. Той добави, че управляващото мнозинство освен, че е крехко, не е склонно на особени движения, за да пререшава движения, свързани с увеличаване на възнагражденията в определени сектор.
Не е коментирана промяна във възнагражденията на заплатите в МВР и в Министерство на отбраната. Въпреки, че в бюджета си ГЕРБ предлагат увеличение на заплатите на служителите в МВР, Министерство на отбраната, ДАНС и ДАТО, Горанов заяви, че не е популизъм, а популизъм изповядвала опозицията в Народното събрание, която критикува бюджета.
Друга част от бюджета – за замразяването на минималната работна заплата, Горанов увери, че МРЗ не е замразена и ще се увеличава периодично през годините. Той обаче се обяви срещу Кодекса за социално осигуряване и настоя за промяна в него. Владислав Горанов посочи, че приходната част в бюджета е много амбициозна, но крият своите рискове. Всеки ден на министъра на финансите ще му е трудно с рязко увеличение на ангажиментите за разходи, предупреди Горанов финансовият министър Теменужка Петкова.
Горанов още веднъж изтъкна, че има напрежение в приходната част на бюджета и ако се наложи, ще трябва да се съкращава от него. Владислав Горанов определи и като грешка в бюджета да се запази по-ниската ставка на ДДС от 9% за ресторантьорите, а не да се вдигне на 20%. “Аз не защитавам тази мярка, а обяснявам политическите мотиви, че каквото се обещае по време на изборите от лидера на ГЕРБ, се правят”, изтъкна бившият финансов министър.
Освен това Горанов обясни, че бюджетът за 2025 година е на управляващото мнозинство и на управляващата конструкция. Горанов е участвал в технически дебати в Съвета за съвместно управление, но не се е бъркал в работата на Министерство на финансите. Бюджетът не е проста техническа работа, а изисква сложности и нюанси, поясни Горанов.
Според него това, което може да направи сега управляващото мнозинство е час по-скоро да замени лева с евро от 1 януари 2026 година. Всички правителства от 1997 година провеждаха благоразумна финансова политика, за разлика от Асен Василев като министър на финансите, критикува Горанов. Политиките на Муравей Радев и на други финансови министри е успешна, но не и политиката на Асен Василев, допълни Владислав Горанов.