https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоЛюбопитноТрикът, който успя да заблуди милиарди смартфон потребители

Трикът, който успя да заблуди милиарди смартфон потребители

Тъмната тема в смартфоните стана много популярна в последните години, поради претенцията, че пести батерията. В повечето случаи, обаче, това не е вярно.

Малкото намаление на консумацията на енергия, което тъмната тема осигурява, е напълно компенсирано от повишената яркост на екрана, която потребителите задават, за да видят каквото и да било на дисплея.

Много рекламираната тъмна тема, която се появи в почти всяко приложение и уебсайт през последните години, всъщност не изпълнява основната си цел, отбелязва в публикация The Register. Тя не помага по никакъв начин за пестенето на енергия, докато търговците лансираха това като нейна основна „характеристика”.

Измама в световен мащаб

Тъмната тема стана широко разпространена веднага след като OLED екраните започнаха да се появяват дори в евтини смартфони. Те работят на различен принцип от LCD панелите и колкото по-тъмен е образът, толкова по-малко енергия консумират. Тъмна тема за приложение, уебсайт или операционната система като цяло наистина може да намали консумацията на енергия от батерията, но се оказва, че това обещание работи само при идеални условия.

По-голямата част от потребителите, които задават тъмна тема на своите смартфони, също задават и по-високи стойности на яркост, за да видят информацията, показвана на екрана. И колкото по-интензивно е външното осветление, толкова по-висока трябва да бъде яркостта. С увеличаване на този параметър се покачва и консумацията на енергия на екрана, което напълно компенсира лекото намаляване на консумацията при преминаване към тъмна тема.

Безполезността на тъмната тема като софтуерен инструмент за пестене на батерията е потвърдена експериментално. Група потребители са помолени да отворят един и същи сайт на своите устройства и след това да зададат минималното комфортно ниво на яркост за неговите светли и тъмни теми, при което съдържанието ще бъде лесно видимо на екрана.

80% от участниците в проучването значително са увеличили яркостта на дисплея при превключване към тъмен режим. Това означава, че техните мобилни устройства всъщност изтощават батерията си по-бързо, отколкото ако бяха избрали светла тема и намалили нивото на яркост на екрана, пише technews.bg.

Продажба на неработеща идея

Авторите на експеримента подчертават, че популярният днес тъмен режим наистина може да намали консумацията на енергия на някои устройства. Но онези, които наложиха тази иновация, не си направиха труда да проверят дали ефектът от тъмната тема ще се прояви при по-голямата част от потребителите в реални условия на работа.

Експериментът показва, че хората, които искат удобно да консумират съдържание от смартфоните си, трябва да увеличат яркостта на екрана, ако е избрана тъмна тема на уебсайт или приложение.

Недоволни от получените резултати, авторите на изследването са провели още няколко експеримента. Един от тях се отнася до уебсайтове, които автоматично настройват интерфейса си към устройството, използвано от потребителя. Това са така наречените „адаптивни” уебсайтове, които имат отделни версии за настолни компютри, лаптопи, смартфони и таблети.

Смята се, че мобилните версии на уебсайта са по-леки и следователно тяхното зареждане и престой в RAM паметта на устройството трябва да консумира по-малко системни ресурси и да изразходва по-малко батерията. Но при стартиране на настолни и мобилни версии на едни и същи уебсайтове на преносимо устройство, изследователите установяват, че няма връзка между мобилната версия на уебсайтовете и намалената консумация на енергия от батерията.

Освен това, авторите на експеримента са изследвали дали количеството данни, прехвърлени по интернет от даден уебсайт, може да бъде пряк фактор за намаляване на потреблението на енергия и отново установяват само ниска корелация между двете.

Реалните екологични мерки

Опитът показва, че тъмната тема, предназначена да направи устройствата по-щадящи околната среда чрез намаляване на консумацията на енергия, не изпълнява тази функция.

„Страхотно е, че много от нас търсят начини да станат по-екологични”, казва един от авторите на експеримента. „Но някои от най-често срещаните препоръки за устойчивост са прекалено опростени – до такава степен, че много от тях просто не работят по предназначение или, в случай на тъмен режим, всъщност влошават нещата”.

„Трябва да разберем по-добре какво точно кара нашите устройства да консумират енергия, когато сме онлайн”, добавя ученият. Той препоръчва на потребителите, които се грижат за климата или просто искат да снижат консумацията на енергия, да намалят яркостта на екрана на своя смартфон, лаптоп или друго устройство, захранвано от батерии.

Изследователят съветва също потребителите, загрижени за екологията, да изоставят устройствата с големи дисплеи, тъй като колкото по-голям е екранът, толкова по-голяма е консумацията на енергия, и да преминат към по-компактни джаджи.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X