Meteo Balkans показа симулация на земетресение с магнитуд 7.8 по Рихтер северно от Истанбул.
Вълните ще достигнат Южното Черноморие за 20 минути, а след 30 минути ще обхванат Бургаския и Варненския залив, пишат на страницата си във Фейсбук.
След удара на първата вълна морето ще се отдръпне с около 50 метра, след което ще последва втора, още по-силна вълна.
Въпреки, че Черно море е свързано със Средиземно море чрез протока на Босфора, цунами, предизвикани в Средиземноморието, обикновено не се прехвърлят в Черно море. Въпреки това, ако се образува подводно земетресение в Черно море, има голяма вероятност да се предизвика цунами.
Ето, какво би се случило, ако се образува силно земетресение в района на Истанбул.
В случай на силно земетресение и образувала се вече вълна, времето, необходимо на вълната да достигне определена точка, зависи от разстоянието до епицентъра. Обикновено подобни вълни се движат с голяма скорост.
Скоростта на разпространение варира между 700 до 900 км/час. Вълните заливат първо ниските крайбрежни участъци, като причиняват сериозни разрушения и се отте
глят навътре във водния басейн, като дъното се оголва на значителни разстояния от брега. Заливането и оттеглянето се повтарят, докато вълните затихнат.
Вълните ще достигнат България за по-малко от 20-30 минути, като височината им може да достигне 3-8 метра. Ето защо евентуално земетресение в района на Истанбул е изключително опасно, тъй като реакцията на органите ще трябва да бъде в рамките на минути. Обикновено вълните се движат със скорост от около 700-800 км/ч, но това зависи и от самото земетресение – неговата дълбочина, отделената енергия и други фактори.