Новият ректор на Русенския университет доц. Десислава Атанасова встъпи днес официално в длъжност.
До избор за нов ректор на висшето учебно заведение се стигна, след като предишният му ръководител проф. д-р инж. Пламен Кангалов почина на 4 септември миналата година. Със заповед на служебния министър на образованието и науката проф. Галин Цоков за временно изпълняващ длъжността ректор на Русенския университет беше назначен проф. д-р инж. Генчо Попов, който дотогава беше заместник-ректор по учебната работа. Съгласно нормативните изисквания проф. Попов управлява висшето училище по-малко от шест месеца, като в рамките на този период беше организиран частичен избор за нов ректор.
Събитието днес бе водено от академик Христо Белоев – почетен ректор на Русенския университет и председател на Общото събрание. Той каза, че процедурата за избор на нов ректор е преминала при спазване на всички академични и нормативни изисквания, като доц. Атанасова е получила широка подкрепа от академичната общност.
Временно изпълняващият длъжността ректор на висшето училище проф. д-р инж. Генчо Попов символично предаде поста на своя наследник, предавайки традиционните ректорски символи – огърлицата, жезъла, пръстена и връчи символичния ключ на университета.
“За мен да съм ректор на Русенския университет, е както чест, така и огромна отговорност. Ще работя неуморно за повишаване на академичния престиж, за развитие на научните изследвания и за утвърждаването на университета като водеща образователна институция в България и чужбина”, каза доц. Атанасова.
Тя заяви, че по време на нейния мандат ще се стреми да съхрани и да надгражда авторитета и лидерските позиции на висшето училище, като насочи усилията си към постигане на нови високи успехи.
Доц. Атанасова акцентира и върху напредъка на ключови проекти, сред които са Русенският изследователски университет, Центърът за върхови постижения и двата центъра за компетентност, както и проектът за Европейския университет “Across”.
Тя отбеляза и почти двойното увеличение на публикационната активност в издания от световната база данни “Web of Science” и “Scopus”, което затвърждава статута на университета като изследователска институция.
Сред първите й задачи ще бъдат кандидат-студентската кампания и привличането на повече студенти в инженерните специалности, тъй като има голямо търсене от различни работодатели.