Секторите отбрана, сигурност и съдебна система са глезените деца на държавата, които получават най-големи заплати и немалка част от публичния ресурс. Те са сред най-нереформираните и вместо да се поощрят за реформи се инвестира в тях в този им вид. Това каза в студиото на “Твоят ден” изпълнителният директор на АИКБ Добрин Иванов.
“Бюджет 2025 е резултат от политическия популизъм в последните години. От управляващото мнозинство не намериха смелост да коригират грешните си решения, получава се голям дисбаланс между различни групи в обществото, които дори се противопоставят едни на други. Тази план-сметка отговаря на условието за бюджетния дефицит на еврозоната, което пък е стратегическа цел за страната”, обясни Иванов.
По думите му дефицитът в момента е 6,3 млрд. лева. “Около 10 млрд. е падежиращият дълг, който трябва да бъде платен през тази година, затова теглим 17 млрд. лева. Остатъкът от него са за планирания дефицит, както и 2 млрд. за капитализация на ББР с цел финансиране на инвестиционни проекти. Дългът на страната расте много интензивно, през 2028 г. се планира да достигне 89 млрд. лева – 35% от БВП”, разкри експертът.
Бившият социален министър Христина Христова на свой ред изрази мнение, че тазгодишният бюджет е много труден. “Това се случва за пореден път заради популистките неразумни решения през последните 4 години, с усещането за постоянна предизборна ситуация. План-сметката трябва да посрещне конкретните критерии за влизане в еврозоната, но не се вижда нищо повече до момента. В парламентарните дебати трябва да се дадат аргументи за решението бюджетът да изглежда точно така. Посочените в него разходи изискват и големи приходи, но навярно в НС все още няма усещане за политическа стабилност, което да води до кураж да се пипнат законите, касаещи права и интереси”, подчерта Христова.
Според нея влизането в еврозоната би трябвало да доведе до добри последици за България. “Бюджетът отразява това, че не можахме да довършим, поради политическата нестабилност, увеличенията и преизчисленията на заплати в различните сектори, по определена формула”, смята Христова.